Lise öğrencilerine ‘Tarihteki Ünlü Sözler’ konferansı verildi

37
47. Kütüphaneler Haftası dolayısıyla ‘Tarihteki Ünlü Sözler’ adlı konferansı verildi.

HABER MERKEZİ

01 Nisan 2011 Cuma günü Kırklareli İl Halk Kütüphanesi’nde‘Tarihteki Ünlü Sözler’ adlı konferans Lise öğrencilerine yönelik, Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Koray Şerbetçi tarafından verildi.
Şerbetçi, tarihin söz, kişi, kişinin temsil ettiği düşünce ve bizim yaşamımızdaki yeri konusunun işleneceğini belirtti.
Tarih derslerinde savaşların adlarını, yerlerini ezberlemeye çalışıldığı zaman içinden çıkılmaz bir hal alacağını belirten Şerbetçi sözlerine şu şekilde devam etti;
“İçinden çıkılmaza girmemek için bir takım ünlü sözleri düşünsel anlamda incelemeye çalışacağız.
İlk olarak çok yakından tanıdığınız bir tarihi şahsiyet Napoleon Bonaparte’den bahsedeceğiz.
Napoleon Bonaparte’nin hepinizin bildiği meşhur bir sözü var: ‘para, para, para’. Napoleon Bonaparte’n bu sözünü herkes biliyor. Fakat bu sözü ilk duyduğumuzda gözünü para hırsı bürümüş maddeci bir insanın küstahça çok derin olmayan bir sözünü anlarız. Ama aslında öyle değildir. Büyük bir hançerdir kendisi. Askerlerine şöyle seslenir; “tanrı topçu bataryası güçlü olan ordunun yanındadır.”
Bu enteresan bir bakış açısıdır. Savaş tarihi ve kendisinin uzman olduğu alan üzerine söylediği bu sözle ‘para, para, para’ sözü ondan farklıydı. Napoleon’un yaşama karşı geliştirmiş olduğu çok önemli bir tutumu vardır. Napoleon yaşama bir bütün olarak bakar. Bütün olarak baktığı için bu söz sadece bütün bakışı içerisinde çok derin bir anlam taşır.” (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here