Limanköy’deki Deniz Feneri bekçisiz kaldı

22
Kırklareli’nin Demirköy İlçesi’ne bağlı Limanköy Köyü’nde, 1866’da Fransızlar tarafından yapılan İğneada Deniz Feneri bekçisiz kaldı.
HABER MERKEZİ
Kırklareli’nin Demirköy İlçesi’ne bağlı Limanköy Köyü’nde, 1866’da Fransızlar tarafından yapılan İğneada Deniz Feneri bekçisiz kaldı.
Kara Burun mevkisindeki fenerin bekçiliğini ve bakımını 1925’ten bu yana yürüten Engin ailesinin dördüncü kuşak deniz feneri bekçisi emekli oldu. Görevini 32 yıldır sürdüren 53 yaşındaki Nihat Engin’in emekli olması nedeniyle deniz feneri bekçisiz kaldı. Fener artık güvenlik kameralarıyla takip edilecek.
Engin yaptığı açıklamasında, mesleğin kendisine dedelerinden kaldığını söyledi. Fenerde birçok anısı bulunduğunu ve göreviyle gurur duyduğunu belirten Engin, şöyle konuştu:
"1925 yılından bugüne kadar dedelerim, amcalarım, babam, ağabeylerim burada görev yaptı. Son olarak ben görev yaptım ve emekli oldum. Teknoloji yaygınlaşmadan önce tüm gemiler deniz fenerini rota alırdı. Eski yıllar daha güzeldi. Ülkenin kuzey batı ucundaki fener, Bulgaristan’a çok yakın. Bütün gemilere hitap ediyorduk. Son 10 yıldır ise ufak balıkçı gemilerinin rotasını belirliyordu. Fener artık güvenlik kameralarıyla takip edilecek."
Engin, emekli olmasına rağmen zaman zaman feneri kontrol ettiğini vurguladı. 
* İğneada Deniz Feneri
İğneada beldesine 4 kilometre uzaklıktaki Limanköy’de, Abdülmecit döneminde Fransızlar tarafından yapılan fener, halk arasında Fransız Feneri olarak da biliniyor. Elektrik tesisatının olmadığı dönemlerde gaz yağıyla denizi aydınlatan fener, günümüzde elektronik ve plastik yansıtıcılar sayesinde 20 mil uzaktan görülebiliyor. (aa) 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here