LİAD,Tarım Hayvancılık ve Gıda forumları toplantısına katıldı

14
LİAD’ ın üyesi olduğu, Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu
(TUSKON) , doğu bölgelerinde yapacağı Tarım Hayvancılık ve Gıda
Forumları’nın ilk toplantısını Van’da gerçekleştirdi.

LÜLEBURGAZ
 
Toplantıya Trakya’yı temsilen LİAD, konfederasyonun yönetim kurulu ve üyeleri ile 300 iş adamı katıldı. Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz’ın  da katıldığı programda, batıdan gelen yatırımcıların doğu bölgelerinden gelen işadamları ile yaptığı ikili iş görüşmelerinde toplam 68 proje değerlendirmeye alındı.
Forumun açılışında konuşan TUSKON Başkanı Rızanur Meral, topyekûn kalkınmanın olmadığı ülkelerde birlik ve huzurun bina edilmesinin, sosyal refaha ulaşılmasının zor olduğunu söyledi. Meral, "TUSKON olarak Doğu’daki illere yatırımın artmasını teşvik ediyoruz. Özellikle hayvancılık, tarım ve gıda sektörlerinde yatırım amaçlı Van’a geldik. Doğu Anadolu’yu ayağa kaldırmak gönül işi, bölgenize yapılacak yatırımları vefa borcu olarak görüyorum." dedi.
Batıda para kazanmanın, yatırım yapmanın çok zorlaştığını, arazilerin çok pahalı olduğunu, sanayi tesisi kurmak veya tarım için büyük arazi bulmanın çok zorlaştığını aktaran Rızanur Meral, "Onun için devir artık Doğu Anadolu’nun devri. Birçok arkadaşımızı yurt dışında yatırmaya teşvik ederken Doğu Anadolu’muzu unutmadık. Buraya hayvancılık, gıda ve tarıma teşvik için geldik. Gıda dünyada en çok konuşulan konu şuanda." diye konuştu. Bu arada son yıllarda devletin bölgeye yapmış olduğu havaalanı, okul, ulaştırma, hastane, altyapı yatırımlarına dikkat çeken Meral, "Sunulan teşvik ve krediler ile bu coğrafyanın tarihi kültürel ve beşeri güzellikleri de bizi bu konuda cesaretlendirmektedir" ifadelerini kullandı.
Programa LİAD adına Genel Sekreter Şadan Canaz, Denetleme Kurulu Başkanı Murat Yılmaz ve Kılıçlar temizlikten Erol Kılıç katıldı. (v.i.)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here