LİAD Başkanı Konca “Kabuğumuzu kırmanın zamanı gelmiştir”

13
Lüleburgaz İş Adamları Derneği (LİAD) Başkanı Cengiz Konca "Kabuğumuzu kırmanın zamanı gelmiştir" dedi.

Vahit İŞBAŞARAN
LÜLEBURGAZ

LİAD Başkanı Cengiz Konca, Başkan Yardımcıları Özer Büyükkurt ve Talat Yılmaz ile Genel sekreter Şadan Canaz’ ın katılımıyla dernek ofisinde düzenlediği kahvaltılı toplantıda 2010 yılı çalışmalarını değerlendirdi.
Başkan Konca, toplantıya katılan gazetecilerin gününü kutladıktan sonra açıklamalarda bulunarak şunları söyledi.
"Türkiye ekonomisi ve piyasaları açısından geçmiş yılın muhasebesini yapmanın ve girdiğimiz yeni yılın neler getirebileceğine değinmenin faydalı olacağını düşünüyoruz. Küresel ekonomi için 2010, borç krizi kelimesinin Avrupa’da bir ülkeden diğerine sıçradığı, parasal gevşeme paketlerinin birbiri ardına açıklandığı bir yıl olarak hafızalara kazındı. Çin ile Brezilya başarılı mali teşvikleri ve para politikalarıyla 2009’daki küresel krizin etkilerinin silinmesine yardımcı olurken, Asya’nın dev ülkesi adım adım ilerledi ve Japonya’yı geride bırakıp, dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olarak ABD’nin ardına yerleşti. Euro krizinden, kur savaşlarına dünya ekonomisi 2010’da oldukça hareketli günler geçirdi. Komşumuz Yunanistan’ın 2009 sonunda içine girdiği borç krizi, 2010’da tüm euro bölgesini etkiledi. Euro bölgesinin hem piyasalarda uğradığı değer kaybı hem de geleceğine yönelik tartışmalar 2010 yılında küresel piyasaların en çok konuşulan konusu oldu. Euro, 2010’da dolar karşısında yüzde yaklaşık olarak yüzde 8 değer kaybetti. Yunanistan’daki ateş, şimdilik            kontrol altına alınmış olsa da İrlanda başta olmak üzere Portekiz, İspanya ve İtalya bölgenin diğer zayıf halkaları olarak görülüyor. 2011’de de euronun akıbeti en sık tartışılacak konuların başında..
Türkiye ekonomisi 2010 yılında yüzde 8 civarında büyüdü. Buna göre, üretim yöntemiyle hesaplanan GSYH tahmininde, 2010 yılı birinci üç aylık döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre cari fiyatlarla GSYH, yüzde 16’lık artışla 243 milyar 258 milyon lira oldu. Sabit fiyatlarla ise bu dönemde ekonomi yüzde 11,7 büyümeyle 23 milyar 350 milyon lira olarak belirlendi. Türkiye 2010 yılının ilk çeyreğinde gerçekleştirdiği yüzde 11,7’lik büyüme ile G-20 ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ikinci ekonomisi oldu.
     Türkiye ekonomisinde 2010 yılının ilk çeyreğinde en fazla büyüme gösteren sektör, toptan ve perakende ticaret oldu. 2009 yılının ilk çeyreğinde yüzde 26,2 oranında daralan toptan ve perakende ticaret bu yılın aynı döneminde yüzde 22,4 oranında büyüme gösterdi.
     Liad olarak hareketli bir yılı geri de bıraktık. Ekonomik sıkıntıların yaşandığı kriz korkularının piyasaya hâkim olduğu zamanlarda biz sivil toplum kuruluşlarına biraz daha yük düşüyordu bunun bilinci ile faaliyetlerimize daha bir ehemmiyet verdik. Bu bağlamda Liad olarak üyelerimizle 7 yurt dışı ticari gezi yaptık, yabancı iş adamlarından oluşan 4 heyeti Lüleburgaz’ da ağırladık. Artık kabuğumuzu kırmanın zamanı gelmiştir. Asıl hedefimiz üyelerimizin bir kademe ileriye gitmesini sağlamaktır"
Başkan Yardımcısı Özer Büyükkurt’ta konuşmasında gazeteciler gününü kutladığını belirterek 2010 yılı içerisinde yaptıkları çalışmaları değerlendirdi.
Başkan Yardımcısı Talat Yılmaz’da,toplantıya katılan gazetecilerin bayramını kutladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here