“Kuyumcular birleşmeli”

16
* Kırklareli Kuyumcular Derneği Başkanı Tahsin Üzer; “Kuyumcular birleşmeye gitmeli, yoksa sonları bakalar gibi olur” dedi.

HABER MERKEZİ
Kırklareli Kuyumcular Derneği Başkanı Tahsin Üzer yaptığı açıklamada altın fiyatının çok fazla yükseldiğini ve uzmanların açıklamalarına göre daha da yükseleceğini belirtti. Üzer; “Bugün altın fiyatı alım gücüne göre çok yüksek. Birden bire başlayan yükseliş 2010 yılında da devam edecek. Bu güne kadar altının kaybettirdiği hiç görülmedi. Altına yatırım yapmanın tam zamanı diye düşünüyorum” dedi.
* “Altın alımında kredi kartı kullanılıyor”
Üzer, altın almak zorunda kalan bir çok kişinin nakit para yerine kredi kartlarıyla alışveriş yaptıklarını ve taksitlendirme imkanından yararlandıklarını söyledi.
2010 yılının altın sektörü bakımından sıkıntılı bir yıl geçireceğini ifade eden Üzer şöyle devam etti; “2008 yılının son aylarında başlayan global kriz nedeniyle altın fiyatları yükseldi. Böylelikle piyasalarda ciddi derecede daralmalar yaşandı.2008 yılında ONS’u 850 Dolar olan altın bugün bin 120 dolara yükseldi. Piyasalarda böyle daralmalar devam ettiği takdirde kuyumcu sektöründe de birleşmeler yaşanmalı. Şu anda da zaten birleşmelere ihtiyacımız var. Marketleşmelere karcı yabancı şirketlere karşı birleşemezsek yok olmamız söz konusu olacaktır. Bu birleşmeler yaşanmadığı takdirde bugünkü bakkallar gibi oluruz. Kırklareli’nde 2008 yılında 12 kuyumcu vardı şuanda da 12 kuyumcu var. Bu rakamın yükseleceği yerde olduğu yerde sekiyor. Altın fiyatları düştüğü halde bizde, piyasalarda halkta ciddi anlamda rahatlayacaktır” dedi.
Tahsin Üzer, altın fiyatlarını ise şu şekilde belirtti, Çeyrek altın 90 TL,yarım altın 180 TL,tam altın 360 TL,Cumhuriyet altın 375 TL,bileziğin gramı ise 54 TL’den satışa sunulduğunu bildirdi. (yy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here