“Kurultay’ın derdimize derman olacağına inanmıyoruz”

20
Bugün Edirne’de yapılacak olan Kurultay öncesi,  Gazetemize bizzat gelerek açıklamalarda bulunan Kırklareli Roman Kültürünü Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Zafer Süpürgeci Kurultaydan umutlu olmadıklarını açıkladı. 
HABER MERKEZİ
Bugün Edirne’de yapılacak olan Kurultay öncesi,  Gazetemize bizzat gelerek açıklamalarda bulunan Kırklareli Roman Kültürünü Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Zafer Süpürgeci Kurultaydan umutlu olmadıklarını açıkladı. Süpürgeci şunları kaydetti;
“Bu türden düzenlenen kurultaylarda bizlerin gerçek sorunları dile getirilmiyor. Bizim en büyük sıkıntımız işsizlik sorunu. Bunlar böyle ortamlarda gündeme gelmiyor maalesef. Bizim bir başka sorunumuz ise konut sorunu. Yerinde kentleşme. Önemli olan yerinde kentleşme. Romanların yaşadıkları bölgelerdeki yerlerde bir şeyler yapılması lazım. Normal olarak 2 katlı evler yapılır ya da hayvanı varsa hayvan ahırı yapılır. Yaşamlarına aynı mahallelerde devam ederler. Devlete kira öder gibi geri ödesin ama kendi bulunduğu yaşadığı yerlerde kentleşme yapılsın. Çok yerde TOKİ konutlar yapıyor, romanlar için de yapıyor ama romanlar bu konutlardan faydalanamıyor. Durumu iyi olan başka kesim bu konutlardan faydalanıyor. 
Diğer sorunlarımızdan biri de karma eğitim. Çocuklarımıza karma eğitim yapılması lazım, çocuklarımızın diğer okullara dağıtılması lazım. Valilik aracılığı ile taşımacılık sistemi yapılması lazım. 
Burada yaşayan 7 bin oy kullanıcısı dahil 12 ila 14 bin arasında roman nüfus var. Ama gel gelim bu insanlar iş konusunda resmi daireler kurum ve kuruluşlarda özel sektörlerde hala değerlendirilmiyor. Bize iş konusunda söz veriliyor ama daha sonra kimse bize bu konuda yardımcı olmuyor. Bu insanların temel olarak işe ihtiyacı var, çalışmaya ihtiyacı var. 
Bizim toplumumuz yazın 40 derece sıcağın altında çapa salladılar. Bize burada Orman İşletme Müdürü teşekkür etti. Köylerde dahi insan bulamadıkları halde bizim roman vatandaşlarımız 40 derece sıcağın altında çapa salladı. Önemli olan roman toplum insanlarına iş verilmesi lazım. Her şeyden önce kendi ihtiyaçlarını kendileri karşılaması lazım bu insanların.”
* “Konser dinlemek yerine dertlerimizi masaya yatırmak bizi daha memnun eder”
Önemli olan sorunlarımızın masaya yatırılması. Roman açılımı ya da Trakya buluşmasını ben kendi şahısım ve görüşüm olarak toplum açısından pek detaylı görmüyorum. Çünkü sadece insanları topluyorlar, bir davul-zurnayla bir konser olayı ile gündeme getiriyorlar. Ve getirdikleri gündemle bu insanların hiçbir sıkıntısı yok. Hiçbir problemleri yok ve bu insanlar festival havasında yaşıyor gibi bir görümün veriliyor.
Biz de dernek olarak dernek başkanı olarak bu konulardan sıkıntı duyuyoruz. Temel sorunlara girilmiyor buralarda. Bu tür ortamlarda bu insanların temel sorunlarına girilmesi lazım. Çözüm aranması gerekiyor. Çözümü kimse aramıyor. Festival havasına sokuluyor ve siyasi propagandalar yapılıyor. Roman toplumu da kullanılıyor. Biz bu konulardan rahatsızız gerçek konulara girilmesi lazım bizim temel sorunlarımızın çözülebilmesi konulara girilmesi lazım. 
Roman toplumunun siyasi kademelerde yer alması lazım, bu insanları sadece oy avcısı olarak değil de bu insanlardan belli kişilerin de belli kademelerde değerlendirilmesi gerektiğine inanıyorum. Çünkü seçim bittimi kimse kimseyi tanımıyor. Ama bizim toplumumuzdan siyasi kademelerde birileri olduğu zaman bizim sorunlarımız masaya yatırılır. 
Son olarak biz yarınki kurultay öncesi sorunlarımızı 18 madde topladık ve sunacağız. ama maalesef çözüm bulunacağına pek inanmıyorum. Daha önceki yapılan açılımların aynısı 2. Roman Açılımı gibi bir şey olacak. Edirne’de yapılacak olan kurultay çok da çözüm getirmeyecek. Umarım biz yanılalım. Sorunlarımıza çözüm bulalım. ”
Bilindiği üzere “Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi” kapsamında “Trakya Romanlarıyla Buluşuyor” Kurultayı bugün saat 12.00’da Edirne Mimar Sinan Spor Salonunda yapılacak. Yapılacak olan Kurultay’a Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ve Sağlık Bakanı  Dr. Mehmet Müezzinoğlu da katılacak. Kurultayda, Klarnet Ustası Hüsnü Şenlendirici ve Ses Sanatçı Balık Ayhan birer konser verecek. 
Üç Bakanın yarınki programları şöyle, Saat:10.00-10.30 Valilik Ziyareti, Saat:10.35-11.05  Sos. Yrd. Ve Dayanışma  Vakfı Binası Açılışı, Saat:11.10-11.35  Meslek Edindirme Kurs Ziyareti (Kız Meslek Lisesi) Saat:11.45-12.15 Yıldırım Toplum Merkezi Ziyareti (Meslek Kurslarında Üretilen Ürünler) Saat:12.20-14.20   Trakya Roman Buluşması (Mimar Sinan Kapalı Spor Salonu), Saat:14.30-16.10 Yemek ve Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcileri ile Toplantı, Saat:16.20-16.55  İl Başkanlığı Ziyareti ve ardından  Saat:17.00-18.00  Esnaf Ziyaretleri yapıldıktan sonra bakanlar Edirne’den ayrılacak. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here