Kursiyer arkadaşlarına taş çıkartıyor

21
82 yaşındaki Genç “Bilgisayar Operatörlüğü İşletmenliği Kursu”na gidiyor
* Kırklareli’de 82 yaşındaki Mehmet Genç, torunlarının bilgisayar kullanmalarını özenerek gittiği ‘Bilgisayar Operatörlüğü İşletmenliği’ kursunda bilgisayar kullanmasını öğrenerek, kendinden yaşça küçük kursiyer arkadaşlarına taş çıkartıyor.
HABER MERKEZİ
Kırklareli’de 82 yaşındaki Mehmet Genç, Kırklareli Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat okulu Müdürlüğü tarafından açılan ‘Bilgisayar Operatörlüğü İşletmenliği’ kursuna gidiyor.
Genç, 82 yaşında olmasına rağmen, teknoloji çağının getirdiği yeniliklerin takip edilmesi gerektiğine inandığını söyledi.
Kendi başına internete giren, Microsoft Office programlarını rahatlıkla kullanabilen ve bilgisayar üzerinde karikatürize resim çizebilen Genç; “Yaşıma rağmen gençlere taş çıkartacağım” dedi.
Torunlarının bilgisayar kullanımını özendiği ve onların yanında kendini cahil bir çocuk gibi hissettiği için ‘Bilgisayar Operatörlüğü İşletmenliği’ kursuna gittiğini söyleyen Genç;
“Torunlarım bilgisayar kullanıp internette istediklerini yapabiliyorlar. Ben de onların bilgisayar kullanmalarını özenerek kursa geldim. Hem de torunlarıma moral olsun; ‘gözlerim görmediği halde bilgisayar kullanıyorum. Sizin hazır sağlığınız yerindeyken teknolojinin faydalarından yararlanın’ diyerek bilgisayar kursuna başladım.
Daha öncesinde bilgisayar kullanmasını bilmiyordum. Bu sayede meraktan laptop bilgisayarda aldım. Benim bilgisayarla hiçbir işim olmazdı. Bilgisayar hocamızın sayesinde ofis programlarını öğrendim. Bu sayede teknolojinin ilerlediğini daha iyi anladım. Artık bilgisayarda sayılarla ilgili işlemlerini Excel programında yaparak toplamını bir tuşa basarak alabiliyorum. Saatlerce sürecek olan hesapları bir dakikada yapabiliyorum. Kursa geldiğimde gençler biraz şaşırdı ama ben onlarla gençleştim. Torunlarımla daha henüz bilgisayar üzerinden görüşemedik ancak Allah nasip ederse bundan sonra en kısa zamanda görüşeceğim” şeklinde konuştu.
‘Bilgisayar Operatörlüğü İşletmenliği’ Kurs Kadir Yiğit, 82 yaşındaki Mehmet Genç’i kursa geldiğine önce şaşırdığını sonrasında ise diğer yaş ortalaması daha düşük kursiyerler gibi bilgisayar kullanmaya başladığını söyledi.
Yiğit; “Mehmet amca ‘Öğrenmenin Yaşı Yoktur’ sözünün anlamını bize bir kez daha bu kursa katılarak anlatmış oldu. Azmi ve kararlılığıyla elinden geleni başardı. Kursa ilk geldiğinde bilgisayara tamamen yabancıydı. Ama zamanla bilgisayarı açma-kapamadan başlayarak en azından düz yazı yazma, yazılan yazı da renk, desen ve şekil değiştirme, Excel programında aritmetiksel ve mantıksal işlemleri kendine yetecek kadar yapmayı öğrendi. İnternete girdiği zaman en azından Google Arama Motoru vasıtasıyla bir siteye girebilme, haberlere bakabilme gibi işlemleri çok rahat yapabiliyor. Kendine bilgisayar almış ve onunla da burada verilen örnekleri yetiştiremediği zaman evde yapabiliyor. Aynı zamanda Mehmet amca özellikle resim programlarında mause kullanması çok iyi ve karikatürize resimlerde yapabiliyor. Mehmet amcamızla tanıştığımız için bizler çok mutluyuz. Diğer kursiyerlerimizle de gayet güzel anlaşıyorlar. Her şey çok güzel Mehmet amcayı iyi ki tanımışız.
Mehmet amcanın kurslara devamsızlığı olmadı. Sadece gözünden katarak ameliyatı oldu ve sadece 2 gün gemlemezliği oldu. Ama diğer günlerde sürekli katılarak saatinde gelip saatinde çıkıyor. Yanındaki arkadaşlarıyla yardımlaşarak derslere devam ediyorlar” dedi.
Kurs hakkında bilgiler veren Yiğit, konuşmasını şu şekilde sürdürdü;
“Bilgisayar operatörlüğü işletmenliği kurslarımız 160 saatlik olup bilgisayarı açma ve kapamadan başlayarak Windows 7 işletim sistemi, Microsoft Ofis Programları ve internet kullanımı ile kursumuzu tamamlamış oluyoruz. Daha sonrasında yazılı sınava tabii oluyorlar. İmza karşılığında sınav kağıtlarını bizlere teslim ederek, sınavda başarılı olanlar sertifika almaya hak kazanıyorlar” dedi. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here