Kurbanlıklar pazarda

12
Kurbanlık hayvanlar Çorlu Belediyesi’nin kurduğu ruhsatlı Canlı Hayvan Pazarı’nda satılmaya başlandı.
HABER MERKEZİ 
Sağlık İşleri Müdürü Nedim Testereci, Çorlu Belediyesi’nin Hatip Mahallesi’nde kurduğu Canlı Hayvan Pazarı hakkında yaptığı açıklamalarında şunları kaydetti:
“Canlı Hayvan Pazarı’nda açık alanda sabit ve seyyar olmak üzere 30 adet 1000 büyükbaş hayvan kapasiteli satış yerleri ile kapalı alanda 4000 civarında küçükbaş kurbanlık hayvan satış yeri oluşturularak, Trakyalı hayvan üreticileri ile celeplerin hizmetine tahsis edildi. Ayrıca Veterinerlik hizmeti, aydınlatma ve su ihtiyaçlarının düzenli olarak sağlanmasının yanı sıra hayvanların bulunduğu ortamların her gün kapsamlı bir şekilde dezenfekte ediliyor.
Kurbanlık hayvan satış yeri için müracaat eden ilgili kişilerden İşletme Belgeleri, Satışa sunacakları “Sığır Cinsi” hayvanların kulak küpeleri, onaylı pasaportları ve işletmelerinde  tanımlanmış olmaları, “Koyun ve Keçi” türü kurbanlık hayvanların küpelenmiş ve Küpe Döküm Listeleri, Şap Aşı Kayıtları, Gebelik Kontrol Raporları sorgulanıp kayıt altına alındıktan sonra yer tahsisi yapılıp Veteriner Sağlık Raporu/Menşe Şahadetnameleri ile satış izni veriliyor.
Canlı Hayvan Pazarı’na 25 Ekim 2011 tarihi itibariyle 420 adet Büyükbaş Hayvan, bin 300 Keçi, 2000 civarında Koç kaydedil. Küçükbaş kurbanlık hayvanların 2 Kasım 2011 tarihinde satışa sunulacak. Kayıt dışı, kontrolsüz hayvanların satışına kesinlikle izin verilmeyecek. Denetimler Zabıta Müdürlüğü ekiplerince aralıksız sürdürülecek.”
Kurban Bayramı’nda vatandaşların sağlığı için tehdit arz eden hususlara karşı her türlü tedbiri aldıklarını belirten Testereci; “Kurban olarak satın alınacak hayvanların sağlıklı, besili, hayvan kimlik sistemine kayıtlı olanlardan seçilmesi, gebe ve damızlık değeri yüksek dişi hayvanları almama konusunda gerekli hassasiyeti göstermeleri gerekmektedir,” diyerek sözlerini bitirdi. (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.