Kurbanlık Hayvan Sevkleri 21 Ekim’de başlıyor

18
Kırklareli İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada İstanbul’a Kurbanlık Hayvan Sevkleri’nin 21 Ekim 2011 tarihinden itibaren başlayacağı belirtilerek, Kurbanlık Hayvan Nakilleri’nde uyulması gereken kurallarla ilgili olarak şunlar kaydedildi:
HABER MERKEZİ 
“İstanbul’a kurbanlık hayvan sevkleri 21 Ekim 2011 tarihinde başlayacak olup, bu tarihten önce sevk işlemleri yapılmayacaktır. Bölgemizden İstanbul’a Anadolu yakasına getirilen büyükbaş ve küçükbaş hayvanlardan satılamayanların geri dönüşleri yasak olduğundan en yakın mezbahada kestirilmeleri zorunludur. Sevk edilecek ya da hayvan pazarlarında satılacak büyükbaş hayvanlara (sığır-manda) ve küçükbaş hayvanların (Koyun-Keçi) en fazla 6 ay, en az 15 gün önceden Şap aşısı uygulanmış olması ayrıca hayvanların kulak küpesi hayvan ve pasaportunun bulunması gerekmektedir. Küçükbaş hayvanların Veba (PPR) aşısıyla aşılanması zorunludur.
Bilindiği üzere Trakya Bölgesi’nde Şap Hastalığı’ndan aşılı arilik statüsü sağlandığından İstanbul’un Trakya kesiminde kalan bölümü de dahil olmak üzere kurbanlık sevk işlemleri Bakanlığımızca 2010/7 sayılı Trakya’ya Yapılacak Canlı Hayvan Sevkleri Genelgesinde belirlenen kriterler çerçevesinde yapılacaktır; Nakil edilecek hayvanlarda sevk günü şap hastalığı belirtisi bulunmamalıdır. Hayvanlar doğumlarından itibaren işletme değiştirmemiş olmalı veya en az 3 aydır halen bulundukları işletmede barındırılmış olmalıdır. İşletmenin  10 km çevresinde  de en az 3 aydır şap hastalığı görülmemiş olmalıdır. Hayvanlar sevk öncesinde 30 gün süreyle bir işletmede izole edilmeli, bu süre sonunda bütün hayvanlar şap virusu varlığı yönünden teste tabi tutulmalıdır. Ayrıca bu süre zarfında bu işletmenin  10 km çevresinde şap hastalığı çıkmamış olmalıdır. Hayvanlar bulundukları işletmeden yüklemenin yapılacağı yere nakledilirken şap hastalığına maruz kalmamış olmalıdır.
Sadece bu şartlara uygun büyükbaş ve küçükbaş hayvanların sevklerine izin verileceğinden Bölgemize kesim ve kurban dönemi de dahil olmak üzere hayvan sevki yapmak isteyen yetiştiricilerin sevk tarihinden en az 4 ay öncesinden bulundukları yerin İl Müdürlüğüne müracaat etmeleri gerekmektedir. Bu şartlar dışında Anadolu İllerinden İlimize hayvan sevkleri yasaktır.
Belirtilen bu şartları haiz olmayan hayvanlar için kesinlikle veteriner sağlık raporu düzenlenmeyecek ve önceki yıllarda olduğu gibi hayvan pazarlarına sokulmalarına izin verilmeyecektir. Kaçak sevk durumlarında ise 5996 sayılı kanuna göre sığır başına 323 TL, küçükbaş başına 53 TL idari para cezası uygulanacak, hayvanlar masrafları hayvan sahibine ait olmak üzere geldikleri işletmeye geri gönderilecektir.” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.