Kurbanlık alırken bunlara mutlaka dikkat edin

16
Kırklareli Valiliği İl Müftülüğü, alınan "İl Kurban Hizmetleri Komisyon Kararı" ile ilgili açıklama yaptı.
HABER MERKEZİ
Kırklareli Valiliği İl Müftülüğü, alınan "İl Kurban Hizmetleri Komisyon Kararı" ile ilgili açıklama yaptı. Kırklareli Valiliği İl Müftülüğü’nden yapılan açıklamada şunlara yer verildi;
“Hayvanların sağlıklı, besili olması, Hayvanların Veteriner Sağlık Raporu’nun bulunması, aşı kaydı olması, Hayvanların kulaklarının küpeli olması, Büyükbaş hayvanların yanlarında pasaportlarının bulunması, Küçükbaş hayvanların yanında nakil belgelerinin olması, Gebe olmaması, kurbanlık hayvanların erkek olanlarının tercih edilmesi, sığırların iki yaşını doldurmuş olması, Anadolu’dan Trakya’ya sevklerin sadece Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca belirlenen şartların yerine getirilmesi halinde yapılabileceği. Bu şartlar hakkında ayrıntılı bilgi için en yakın İl/İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne başvurulması, İstanbul’un Anadolu yakasına 19.09.2014 tarihinden itibaren kurbanlık hayvanlar sevk edilecek, bu tarihten önce hayvan sevk işlemleri yapılmayacaktır.  
 * Kurban kesim yerlerinde dikkat edilecekler
Vatandaşlarımız kurbanlarını şehir ve beldelerde mezbaha ve kombinalar ile kurban komisyonlarının belirlediği kurban kesim yerlerinde, Köyler ile önceden belirlenmiş kesim yeri bulunmayan yerlerde kendi bahçesinde usulüne uygun olarak kesilecek ve çevreye zarar verilmeyecektir, Cadde, sokak ve park gibi kamu alanlarında kurban kesilmeyecektir.
* Kurban kesildikten sonra halk ve hayvan sağlığı açısından yapılacaklar
Kan, atıklar ve iç organlar sokak ve caddelere bırakılmayacak, evcil ve yabani hayvanlara verilmeyecek ve bu hayvanların çıkaramayacağı şekilde çukura gömülerek imha edilecektir. Kurban olarak kesilen sığır cinsi hayvanların kulak küpe ve pasaportları; üreticiler, satıcılar, kasaplar, kasap yardımcıları, veteriner hekimler, muhtarlar, belediye zabıta görevlileri, vekâletle kurban kesim organizasyonu yapanlar, diğer görevliler vasıtasıyla İl veya İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri’ne 31 Ekim 2014 Cuma günü mesai bitimine kadar teslim edilecektir. Ayrıca kurban olarak kesilen büyükbaş ve küçükbaş hayvanların sayısı da Müftülüklere 31 Ekim 2014 Cuma günü mesai bitimine kadar bildirilecektir. (Savaş Eskici) 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here