“Kurban bereketi yıl boyu sürsün”

11
Türkiye Kızılay Derneği Çorlu Şubesi Başkanı Selime Dodurka ve şube yöneticileri Çorlu Gazeteciler Derneği`ni ziyaret etti. Ziyarette konuşan Dodurka, hayırsever vatandaşlardan kurban…….
HABER MERKEZİ
Türkiye Kızılay Derneği Çorlu Şubesi Başkanı Selime Dodurka ve şube yöneticileri Çorlu Gazeteciler Derneği`ni ziyaret etti. Ziyarette konuşan Dodurka, hayırsever vatandaşlardan kurban ibadetlerini Kızılay`a vekalet vererek gerçekleştirmelerini istedi. Dodurka: “Kurban bereketi yıl boyu sürsün. Kurban vekaletinizi Türk Kızılayı`na verin, gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşsın” dedi. 
Çorlu Gazeteciler Derneği`nin Kılıçoğlu Danış Towers`da yer alan dernek binasına gelen Türkiye Kızılay Derneği Çorlu Şubesi Başkanı Selime Dodurka ve dernek yöneticileri, gazetecilerle bir araya geldiler. 
Türk Kızılayı`nın 2006 yılından bu yana uyguladığı vekaletle kurban kampanyası ile ilgili olarak bilgiler veren Selime Dodurka, bu konuda dernek üyesi gazetecilere Kızılay Genel Merkezi tarafından hazırlanan bir de sunum gerçekleştirdi. 
2013 kurban vekalet bedelinin yurt içi 575, yurt dışı 300 TL olduğunu kaydeden Selime Dodurka: “Yurt dışı fiyatlarından, yurt dışında yaşayıp kurban kestirmek isteyenler anlaşabiliyor. Ancak yurt dışı demek, Türkiye`den vekalet vererek Afrika ülkeleri ile diğer ülkelerde kesilen kurbanı ifade ediyor. Yurt dışı fiyatının düşük olması ise kesim yapılacak ülkelerdeki hayvan fiyatlarının düşük olmasından kaynaklanıyor” dedi. 
Türk Kızılayı`na verilecek vekaletle kesilecek kurbanların kuralına ve amacına uygun olduğunu da sözlerine ekleyen Dodurka: “Kurbanlıklarımız İslami şartlara uygun biçimde kesiliyor. Din görevlileri kurban kesimine eşlik ediyor. Tüm kurbanlıklar veteriner kontrolünden geçiriliyor. İşlemler noter huzurunda gerçekleştiriliyor. Kurban etleri et ve süt kurumu işbirliği ile konserveleniyor. Konserve haline getirilen etler bir yıl boyunca ihtiyaç sahiplerinin sofralarında yer alıyor. Türk Kızılayı`nın gelenekselleşen uygulaması ile vekaleti alınan kurbanlarınız kuralına uygun olarak kesiliyor, amacına uygun olarak konserveleniyor. Yılın belirli zamanlarında gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırılan konservelerle, kurbanın bereketi yıl boyu sürüyor” diye konuştu. 
Yurt dışı kurbanı ile ilgili olarak bilgiler veren Selime Dodurka: “İyilik sınır tanımıyor. Türk Kızılayı`na yurt dışı için de kurban vekaleti verilebilir. Bu Kurban bayramında dilerseniz sınırların ötesindeki mazlumlara da ulaşabilirsiniz. Yardımlarınız sayesinde Somali, Etiyopya, Cibuti, Bangladeş, Kenya, Pakistan, Bulgaristan, Kosova, Makedonya, Karadağ gibi ülkelerde kestiriliyor. 2006 yılından beri Vekaletle Kurban Kesim Kampanyası düzenleyen Türk Kızılayı, bu yılki kampanyasında hayırseverlere kurban bereketi yıl boyu sürsün sloganıyla sesleniyor. Ülkemizdeki ve dünyanın dört köşesindeki ihtiyaç sahiplerini yalnız bırakmayan Türk Kızılayı, kurban etlerini de binlerce mazlumun sofrasına ulaştıracak. Uygulanacak model sayesinde ihtiyaç sahipleri sadece Kurban döneminde değil yıl boyu ete kavuşacak” şeklinde konuştu.
Dodurka sözlerini şöyle sürdürdü: “Türk Kızılayı’nınkurban’da Kızılay modeli sayesinde hayırseverler Kurban ibadetlerini, amacına ve kuralına uygun olarak yerine getirebilecek. Bu çağdaş model sayesinde özenle seçilen kurbanlıklar, Et ve Süt Kurumu’nun modern kombinalarında vekâlet sahiplerinin isimleri okunarak, Kurban Bayramı’nın ilk üç günü kesilecek. İslami şartların tamamına uygun şekilde gerçekleştirilecek kesimlere din görevlileri, veterinerler ve noter de eşlik edecek. Kurban etlerinden elde edilecek kavurma, konserve haline getirilerek 800 gramlık teneke kutulara konulacak. Kavurma konserveleri Türk Kızılayı Şubeleri aracılığıyla yıl boyunca ihtiyaç sahiplerine dağıtılacak.”
Dodurka bu konuda bilgi almak isteyenlerin Kızılay Çorlu Şubesi`ne müracaat ederek detaylı bilgileri alabileceklerini de sözlerine ekledi.
Çorlu Gazeteciler Derneği yöneticilerini de yeni dernek merkezinden ötürü kutlayan Dodurka, dernek yöneticilerine çalışmalarında başarılar diledi. Çorlu Gazeteciler Derneği Başkanı Levent Silistre de Selime Dodurka ve Kızılay Çorlu Şubesi yöneticilerine ziyaretlerinden ötürü teşekkür etti. (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here