Kültür Mantarı Yetiştiriciliği Kursu başladı

19
“Geleceğin elması mantar, revaçta”


Lüleburgaz
Lüleburgaz Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü, İş-Kur ve Trakya Mantar İşletmesi işbirliği ile düzenlenen Kültür Mantarı Yetiştiriciliği Kursu, 12 Aralık 2009 Cumartesi günü Alacaoğlu Köyü üzerindeki Trakya Mantar İşletmesi’nde başladı.
Kursa 10 erkek ve 6 bayan olmak üzere 16 kişilik kursiyer grubu katıldı. Trakya Mantar İşletmesi ortaklarından İnşaat Mühendisi Canip Aziti tarafından kursiyerlere ilk gün kültür mantarı yetiştiriciliği hakkında genel bilgiler verildi.
Kültür Mantarı Yetiştiriciliği Kurs’larının 3 grupta verileceğini belirten Aziti, ilk grubun 31 Aralık’ta kursunun biteceğini daha sonra verilecek 10 günlük aradan sonra ikinci grup daha sonra üçüncü grubun kursunun başlayacağını kaydetti.
Aziti; “İki grup Lüleburgazlı kursiyerlerden oluşuyor. Üçüncü grup ise Karamusul köy halkından oluşuyor. Cumartesi ve Pazar günleri 5’er saatlik kurslar 8 hafta yani 80 saat sürecek. Kursiyerlerimiz hem teorik bilgileri alıp hem de pratik yapma şansı bulacakları kurs sonunda yapılacak sınavla değerlendirilecek ve başarılı olanlar sertifikalarını alacaklardır. Almış oldukları sertifika sayesinde hem bizim kendi işletmemizde hem de dışarıda bu işi yapmak istedikleri takdirde istihdam imkânı bulacaklarıdır” dedi.
Eğitim verdikleri sınıfın oluşturulmasında büyük katkı sağlayan Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Murat Celasun’a da teşekkürlerini sunan Aziti; “Bizim amacımız kurslar vasıtasıyla insanlarımızın iş sahibi olmalarını sağlamaktır. Trakya’da şu an 10 ton mantar ihtiyacı var ve biz bunun 1 tonunu karşılıyoruz. Geriye 9 tonluk bir açık kalıyor. Pazar sorunu olmayan bir ürünün yetiştirilmesi insanlarımızın bütçelerine katkı sağlayacaktır. Kurslar sonunda herkes istediği yerde mantar yetiştirebilecek ve bu ürettiklerini pazardaki satış fiyatından alma sözünü de biz veriyoruz” dedi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here