Kuduz Hastalığına Karşı Aşılama Kampanyası 1 Mart’ta başlıyor

17
Kuduz Hastalığına Karşı Aşılama Kampanyası 1 Mart’ta başlıyor
Kırklareli’de 11 bin Kedi ve Köpek aşılanacak


HABER MERKEZİ
Kırklareli Tarım İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Avrupa Birliği destekli Kuduz Hastalığının Kontrolü Projesi kapsamında 2008 yılından bu yana uygulanan Aşılama Kampanyası’nın bu yıl 01 Mart 2010 tarihinde başlayacağı belirtilerek şunlar kaydedildi:
“Avrupa Birliği destekli Kuduz Hastalığı’nın Kontrolü Projesi kapsamında 2008 yılından itibaren İlimizde mevcut kedi ve köpekler Kuduz Hastalığı’na karşı aşılanmaktadır. Proje kapsamında ilimiz genelinde 10 bin 300 adet kedi ve köpek aşılanmıştır. Alınan önlemler sayesinde ilimizde herhangi bir kuduz vakası gerçekleşmemiştir.
Avrupa Birliği destekli Kuduz Hastalığının Kontrolü Projesi kapsamında Aşılamalar 01 Mart–30 Nisan 2010 tarihleri arasında yapılacak olup İl genelinde 11 bin  kedi ve köpeğin aşılanması planlanmaktadır. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Avrupa Birliği’nin (AB) ortaklaşa 2008 yılında başlattığı bu projeyle kuduz hastalığının Kedi ve Köpeklerde kontrolü; insanlara bulaşmasının engellenmesi hedeflenmektedir. Kampanyada kullanılan aşıların koruma süresi bir yıldır.
Bu yıl aşılama faaliyetlerinin yanında kimliklendirme çalışmaları da yürütülecek olup Bakanlığımızca gönderilen renkli tasmalar ve Müdürlüğümüzce bastırılan "Kedi-Köpek Sağlık Karneleri" bu amaçla kullanılacaktır. Aşılanan Kedi ve Köpeklere Sağlık Karnesi düzenlenecektir.
TURKVET veteriner kayıt sisteminde kedi ve köpekler için de bir veri tabanı oluşturulacağından aşılanan kedi ve köpeklere ait bilgiler sisteme işlenebilinecektir.” (s)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here