Kuduz aşılamaları bugün sona eriyor

17
Avrupa Birliği mali yardımları çerçevesinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yürütülen “Türkiye’de Kuduz Hastalığının Kontrolü Projesi” kapsamında aşılamalar, Kırklareli il genelinde kampanya tarzında yapılıyor.
HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Gıda, tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada kampanyanın 30 Nisan 2012 tarihinde sona ereceği şunlar kaydedildi:
“Projenin amacı; kuduzun evcil hayvanlarda kontrolü; insanların, kuduz ve evcil hayvanlardan bulaşabilecek diğer zoonozlar ile enfekte olmalarına neden olabilecek risk faktörlerinin azaltılması; kuduz hastalığı ile ilgili Avrupa Birliği kontrol önlemlerinin alınması ve uygulanmasıdır. Proje kapsamında İl genelinde sahipli ve sahipsiz tüm köpek ve kedi popülâsyonunun aşılanması hedeflenmektedir.
Sahipli ve sahipsiz tüm köpek ve kediler İl Müdürlüğümüz ve İlçe Müdürlüklerimiz Veteriner Hekim ve Veteriner Sağlık Teknisyenlerince aşılanacaktır. Sahipsiz köpek ve kediler Belediye ve Muhtarlıkların yardımıyla aşılanacak olup, aşılanan ve karnesi bulunmayan hayvanlara aşı karnesi düzenlenecektir. İl genelinde aşılanacak köpek ve kedi sayısı 11.000 olarak hedeflenmiş olup; aşılama çalışmaları 30 Nisan 2012 tarihinde sona erecektir.
Kampanyanın amacı; sahipli ve sahipsiz köpeklerin aşılanarak kuduz hastalığının yayılmasını önlemektir. Kuduz hem hayvanların hem de insanların bulaşıcı ve ölümcül bir hastalığıdır. Şuur kaybı, huzursuzluk ve felçler şeklinde kendini gösterir. Bulaşma; ısırma, çizilme veya yaralı derinin hasta hayvanın salyası ile teması  ile oluşur. Şüpheli hayvan vakalarının yetkililere bildirilmesi ve bu hayvanlarla temas edilmemesi, evcil hayvanların düzenli olarak aşılanması gerekiyor.” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.