“Küçükbaş hayvanlarınızı mutlaka kayıt altına aldırın”

13
Kırklareli’nin Babaeski İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Üzeyir Güngör küçükbaş hayvan sahiplerini yakından ilgilendiren açıklamasında şunları kaydetti:
HABER MERKEZİ
“02.12.2011 tarih ve 28130 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Koyun Keçi Türü Hayvanların Tanımlanması, Tescili ve İzlenmesi Yönetmeliği gereğince hayvan sahiplerinin yapması gereken işlemler vardır.
Bu işlemler kapsamında; İşletmesini tescil ettirmeli. İşletme plakasını takmak ve tescil edilen işletmede hayvanların tanımlanmasını (Küpeleme) sağlamalı. İşletmelerindeki koyun-keçi cinsi hayvanların doğum, ölüm ve zorunlu kesimlerini 7 gün içinde bildirmeli. İşletmelerinde  olacak her türlü hayvan hareketleri ile ilgili kayıtları tutarak, bunları ilgili İl/İlçe Müdürlükleri’ne bildirmeli. İşletmelerin kontrolünde yetkililerce talep edilmesi halinde son 3 yıl içerisinde sorumlu olduğu hayvanlara ait kayıt ve hareket bilgilerine sunmalı. Düşen kulak küpelerini 30 gün içerisinde  İl/İlçe Müdürlükleri’ne bildirmelidir.
Buna göre; Koyun ve keçi türü hayvanların tanımlanması doğumdan itibaren en geç 6 ay içinde gerçekleştirilir. Hayvan sahipleri işletmelerinde bulunan hayvanlarına ait ölüm, nakil bilgilerini 7 gün içerisinde bağlı bulundukları İl/İlçe Tarım Müdürlükleri’ne bildirmeleri gerekir. Hayvan sevki yapacak yetiştiricilerin küpesiz küçükbaş hayvanlarını küpeletmeleri zorunludur. Küpesiz, Şap ve Veba Aşısı olmayan hayvanların sevklerine müsaade edilmeyecektir.
Hastalıkların önlenmesi amacıyla alınan tedbirlere uymayanlara 5 bin 385 TL. Bakanlıkça getirilen yasaklara uymayanlara 5 bin 385 TL. Hayvanlarını tanımlatmayan işletmelerini ve hayvanlarını kayıt altına aldırmayan gerekli bildirimlerde bulunmayan hayvan sahiplerine 538 TL. Hayvanlarına Tarım İl/İlçe Müdürlükleri tarafından programlı olarak yürütülen (Şap, Veba, Brucella) Aşıları yaptırmayan hayvan sahiplerine 5 bin 385 TL. Bulaşıcı hayvan hastalığı yada sebebi belli olmayan hayvan ölümlerini İl/İlçe Müdürlüklerine bildirmeyen hayvan sahiplerine 538 TL. Belgesiz canlı hayvan sevki yapan hayvan sahiplerine; koyun-keçi başına 53 TL. İdari para cezası uygulanacaktır.
Küçükbaş hayvanların tanımlanması (küpelenmesi) kapsamında İlçemiz Merkez, Belde ve Köylerinde 10 bin 514 baş (kuzu-oğlak) küpelenmiş olup; yıl boyu belirli periyotlarla küpeleme çalışması yapılacaktır.
Ayrıca Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birlikleri’ne üye olan ve hayvanlarını Damızlık Koyun-Keçi Kayıt Sistemi’ne kaydettirerek küpeleten yetiştiriciler yılda 1 kez olmak üzere anaç Koyun ve Keçileri için 2011 yılı itibariyle 15 TL/Baş desteklemeden yararlanmaktadırlar.” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here