“Küçük ve Büyükbaş hayvanlar olmak üzere 32 bin doz aşı yaptık”

12
Kırklareli Tarım İl Müdürü Hasan Çebi ve Hayvan Sağlığı Şube Müdürü
Funda Özel, Bulgaristan’da yaban domuzlarda görülen şap hastalığı ve
Kırklareli’de alınacak önlemler hakkında Kırklareli merkez ve merkeze
bağlı köy ve mahalle muhtarlarına bilgi verdiler.

HABER MERKEZİ

Kırklareli Tarım İl Müdürlüğü toplantı salonunda yapılan ‘Şap Hastalığıyla’ ilgili alınacak önlemler hakkındaki bilgilendirme yapan Çebi, yaklaşık 1 ay önce komşu ülke Bulgaristan’da şap hastalığının görüldüğünü belirtti. Avrupa Birliği’ne üye oldukları için hayvanları itilaf ettiklerini kaydeden Çebi, Türkiye’de Şap Hastalığının görülmediğini ve hayvan itilafının yapılmadığını söyledi.
Çebi; “Yaklaşık 1 ay önce komşu ülkemiz Bulgaristan’da şap hastalığı görüldü. Bulgaristan Avrupa Birliği’ne üye oldukları için hayvanları itilaf ediyorlar. Biz hayvanların itilaf edilmesinden yana değiliz. Biz Kırklareli’de aşı yapıyoruz. Küçük ve Büyükbaş hayvanlar olmak üzere 32 bin doz aşı yaptık. Biz şuan sadece uyarıyoruz. Havyaların dışarı çıkarılmaması gerekiyor. Hayvanlarınızın ahırına kimsenin girmemesi gerekiyor. Ahıra girmesi gerekiyorsa dezenfektan yapılması gerekiyor. Özellikle şap hastalığının çift tırnaklılarda olduğu gözlemlerimizde.
Özellikle siz muhtarlarım avcı arkadaşları uyarırsanız, ava çıkarken yanlarında götürdükleri köpekleri ahıra sokmamaları gerekiyor. Yada köpeğinde ayaklarının dezenfekte edilerek girmesi gerekiyor. Allah’a şükür Kırklareli bir rastlantı olmadı ve inşallah olmaz diye umuyoruz” dedi.
Hayvan Sağlığı Şube Müdürü Funda Özel ise 3 yıl önce Kırklareli merkez ve merkeze bağlı ilçelerde görülen ve yok edilen şap hastalığını konakçı diye adlandırılan yaklaşık 70 tür hayvanın olduğunu kaydetti.
Yaklaşık 70 konakçı hayvanlarının Kırklareli’de olduğunu ifade eden Özel, şap hastalığı virüsünün soğuk havalarda daha dayanıklı olduğunu, sıcak havalarda dayanıklılığını yitirildiğini söyledi.
Dezenfektan malzemesinin olmadığı zamanlarda çamaşır suyunun ve kirecin geçerli olduğunu belirterek Şap Hastalığı virüsünden korunma yolları hakkında kısaca bilgiler verdi.  (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here