KTSO’nun girişimcilik semineri büyük ilgi gördü

18
KTSO’nun girişimcilik semineri büyük ilgi gördü

KOSGEB koordinatörlüğünde Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası tarafından verilen girişimcilik seminerine ilgi büyük oldu. KOSGEB’in hizmet tedarikçisi USEGO Danışmanlık & Eğitim firmasının eğitimcilerinden Atilla Başlar tarafından verilen seminer, dün saat 09:00’da başladı. Yaklaşık 40 kişinin katıldığı ve ücretsiz olan seminerde kendi işini kurmak isteyenlere yönelik hazırlanmış olan ve girişimci adayının iş kurmak ve yönetmek konusunda gelişmesini amaçlayan eğitimler veriliyor.

Bu kapsamda proje fikri olan ve kendi işini kurmak isteyen girişimcilere; iş kurma, işletme ve işletmelerini geliştirme konularında ihtiyaç duydukları danışmanlık hizmeti teorik olarak anlatılıyor. Eğitmen Atilla Başlar yapmış olduğu açıklamada; “Günümüzde küçük ve orta boy işletmeler (KOBIler) ülke ekonomilerinin en temel unsurlarıdır. Kendi işini kuran birçok girişimci, eksik ve yetersiz planlama nedeniyle işletmelerinin hayatta kalmasını sağlayamamakta ve kaynaklarını boşa harcamaktadır. Halbuki, iş kurmadan önce yapılacak etkin ve stratejik planlama sayesinde yeni kurulan bir KOBI’nin hayatta kalma şansı % 70 artmaktadır.

Bu eğitim programıyla amaçlanan, kendi işini kurmak isteyen girişimcilerin yatırımlarının boşa gitmemesi için işlerini kurmadan önce yapacakları pazar araştırması, yatırım fizibilite çalışması ve iş planı konularında bilgilendirmek ve yol göstermektir. Kendi işini kuran birçok girişimci adayı, girişimciliğin getireceklerini ve kendisinden götüreceklerini önceden tahmin edemeden girişimciliğe soyunmaktadır.

Halbuki, girişimci olmanın gereklerinin, olumlu ve olumsuz yönlerinin önceden yapılacak bir çalışmayla ortaya çıkarılması ve kişinin bu yeni durumda karşılacağı şartları anlaması mümkündür” diye konuştu.

Girişimcilik ve Iş Planı hakkında verdikleri eğitimin büyük bir fayda sağlayacağını söyleyen Başlar, seminer boyunca; ‘Girişimci olabilir miyim?’ sorusuna cevap bulmak, bu konuya yönelik araştırma ve irdelemeler yapmak ve bunları tartışarak farkındalığı artırmak hedefinde olduklarını söyledi.

Başlar; “Burada anlatılanların başında, bir işin nasıl kurulması gerektiği ve nasıl yönetileceği gelmektedir. Bunun yanısıra; işletme nitelikleri, yasal statüler, pazar araştırmaları, sektör, müşteri, girdi, işgücü ve rekabet gibi ana başlıklar incelenmekte; pazarlama planı anlatılarak, ürün, fiyat, yer, tanıtnıtım gibi unsurlar mercek altına alınmaktadır” dedi.

Seminerler bugün, Perşembe ve son gün Cuma devam edecek. Seminer sonunda katılımcılara KOSGEB tarafından sertifika verileceği kaydedildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here