KTSO’dan İlköğretim ve üniversite öğrencilerine yardım

15
* KTSO Başkanı Çetintaş; “Ramazan ayında vereceğimiz iftar yemeğini
iptal ederek, Meclis ve Yönetim Kurulu toplantıları başına verilen huzur
hakkı ücretlerini almayarak 65 üniversite öğrencisine burs veriyoruz”

HABER MERKEZİ
Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Ertuğrul Ziya Çetintaş geçtiğimiz Ramazan ayında oda olarak verecekleri iftar yemeğini iptal ederek, meclis ve Yönetim Kurulu toplantıları başına verilen huzur hakkını almadıklarını ayrılan bütçeye ilave ederek Üniversite öğrencilerine burs verdiklerini belirtti.
KTSO Başkanı Çetintaş yaptığı açıklamasında şunları kaydetti;
“Hem Ramazan’da gıda yardımı olarak 500-600 tane, bu günlerde de ayni olmak kaydıyla İlköğretim çağındaki 500 öğrenciye giyecek ve kırtasiye tipi yardım yapıyoruz şuanda. Kırklareli’de 20 civarında İlköğretim Okulu tespit ettik. Ayrıca Ticaret Odamızın çalışma alanı içersinde olan Pınarhisar, Demirköy ve Kofçaz’da bulunan okulları bunlara dahil ettik.
Tespit edilen okullara meclis üyesi arkadaşlarım herkes bu okullarından birini seçerek 20’şer kişiye, Okul müdürleriyle temas kurarak ihtiyacı olan öğrencilere yardımlarımız devam ediyor. Oda olarak burada kış aylarının başında olmamız hususunda daha ziyade ağırlıklı olarak kışlık kaban, kışlık bot gibi ihtiyaçlarını karşılıyoruz.
* “65 üniversite öğrencisine burs”
Bütçeye konulmayan harcamalar yapılamayacağı için 2009 yılına Üniversite Öğrencilerine burs faslını koymuştuk. 2009 yılının sonunda 2010 bütçesine bu faslı biraz genişleterek Ramazan ayında vereceğimiz iftar yemeği vardı, bir takım fiziki zorluklardan dolayı bin 200 civarı faal üyemiz var. Bunlara 5-10 dakika içinde iftar yemeği vermek fiziki açıdan hem mekan büyüklüğü hem de servis açısından zor olacaktı. Bizde bu 5-10 dakikalık bir yemek yerine, burs bütçesine ilave edip daha fazla üniversite öğrencisine burs vermeye karar vermiştik. Bunu ilan ettik ve burada hemen hemen 170 kişilik bir müracaat oldu. Katılan bütçeler ile 8 ay boyunca 30-35 kişiye 100 lira veya 90 lira burs verecektik.
* “Huzur hakkını almıyoruz, bursa katkı veriyoruz”
Sene başında 4 kişilik bir burs komisyonu oluşturduk. Komisyon, talepte bulunan 170 kişi içinden en çok ihtiyacı olan öğrencileri seçmek için çalışmalar yapıldı ve gelinen noktada sayıyı 65 kişinin altına düşüremedik. Komisyon burs alacak öğrencilerin seçiminde özellikle Kırklarelili olup, Kırklareli dışında okuyan gençlerimize yönelik bir çalışma yapıldı. Hepsi ihtiyacı olan gençlerimiz olduğu için dolayısıyla iki misli bir açık oluştu. Bizde bunun üzerine odaların kanun gereği meclis toplantılarının başına Meclis ve Yönetim Kurulu Üyelerine çok cüzi bir ücret veriyor. Bir yıl boyunca meclis ayda 1 yönetimde haftada 1 kez yılda 50 kez toplanıyor. Bu toplantı için huzur hakkı diye ücret veriliyor ve biz bunları almayarak burs bütçesine ilave etmeye karar verdik ve anca bu şekilde bütçedeki açığı kapatabildik. Onaylandıktan sonra 65 kişinin adresleri ve banka hesap numaraları tespit edilerek, burs vermeye başladık.” (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.