KTB, yöresel ürünlerin marka olması için projeleri hazırladı

10
Kırklareli Ticaret Borsası tarafından düzenlenen ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Eğitim Semineri’nde eğitim alan firma temsilcileri ile bir araya gelen Başkan Turhan Altıntel, Kırklareli ürünlerinin markalaşması adına Trakya Kalkınma Ajansına 2 adet proje sunduklarını açıkladı.
HABER MERKEZİ
Trakya Kalkınma Ajansı desteği ile Kırklareli Ticaret Borsası öncülüğünde Avrupa Birliği Türkiye İş Geliştirme Merkezi Ağı (ABİGEM) tarafından Kırklareli Ticaret Borsası üyelerine verilen ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Eğitim Semineri’nin ikinci gününde Kırklareli Ticaret Borsası Başkanı Turhan Altıntel eğitim alan firma temsilcilerini ziyaret etti.
* “Böyle projelere çok değer veriyoruz”
Kırklareli Ticaret Borsası Eğitim Salonu’nda yapılan ziyarette eğitime katlan temsilcilere teşekkürlerini sunan Başkan Altıntel bir konuşma yaparak şunları kaydetti;
“Düzenlemiş olduğumuz ISO 22000 temel ve iç tetkikçi sertifikalı eğitim seminerine katılımlarınızdan dolayı Ticaret Borsası adına sizlere çok teşekkür ediyorum. Bizler bu gibi projelere çok değer veriyoruz. Bilindiği üzere artık şartlar çok değişti. Türkiye yedi bölgeye ayrılarak bu bölgelere kalkınma ajansları kuruldu. Trakya Kalkınma Ajansı’na geçen yıl 12 milyon TL bir bütçe ayrıldı. Bu yıl 25 milyon TL tutarında bir bütçe ayrıldı. Kurumlar, şirketler ve şahsi olarak insanlar çeşitli projeler yaparak bu projeleri kalkınma ajansına sunuyorlar. Ajansta belli heyetler ile bu projeleri kabul ediyor. Kabul olduktan sonra projeler uygulanıyor.
* “Verilen eğitim bizim projemizin bir parçası”
Sizlere verilen eğitim seminerin nedeni şöyle, Borsa olarak 115 bin Euro’luk kalkınma ajansına bir proje sunduk. Bu projenin süreci olarak bu eğitimlerin alınması gerekiyor. Mevcut ISO 22000 Gıda Güvenliği Sertifikası olan firmalar gibi bizdeki firmalarında bu sertifikayı alabilmesi için alınması gereken bir eğitim.
* “Markalaşma adına 2 adet projemiz var”
Ticarette inanılmaz bir rekabet var. Büyük firmalar var. Küçük firmalarda ayakta kalmak için mücadelesini sürdürebilmek mecburiyetinde, bu nedenle yapılan ürünün hijyenik olarak üretilmesi gerekiyor. İyi üretilmesi gerekiyor. En önemlisi de markalaşmak gerekiyor. Bu kapsamda da 60 bin Euro’luk bir proje vererek yöresel ürünlerin tanıtımını içeren bir proje verdik. Bunun projenin içinde pazarlama organizasyonu ve markalaşma yönleri de var. Bununla birlikte 300 bin Euro’luk bir projemiz var. Bu projemizde de kentin özellikleri yansıtılacak. Örneğin “Peynir Kenti Kırklareli” et ile ilgili köfte ile ilgili çalışmalarımız olacak. Yöremizde çıkan ürünleri marka haline getirerek gerekli yardımı alacağız. Bu yardımları sizler ile paylaşacağız. Dolayısı ile bu eğitimlere katılmanızda çok fayda var. Tüm üyelerimize duyurumuzu yaptık ama yaklaşık 35 üye firmanın temsilcileri burada bulunuyor. Katılımcı arkadaşlara teşekkür ediyorum.” (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here