KTB Üyeleri’ne özel “Gıda Güvenliği Eğitimi” veriliyor

12
Trakya Kalkınma Ajansı desteği ile Kırklareli Ticaret Borsası (KTB) öncülüğünde Avrupa Birliği Türkiye İş Geliştirme Merkezi Ağı (ABİGEM) tarafından Kırklareli Ticaret Borsası üyelerine ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Eğitim Semineri düzenleniyor.
HABER MERKEZİ
Kırklareli Ticaret Borsası’na üye firmaların temsilcilerinin katılımı ile 24 Ekim 2011 Pazartesi günü Kırklareli Ticaret Borsası Salonu’nda verilmeye başlayan eğitim semineri 4 gün sürecek. 
KAS Sertifikasyon Limitet Şirketi ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Eğitimcisi ve Baş Denetçisi Kenan Altunkaynak tarafından verilen eğitimlerde Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi ISO 22000 standardının genel bir anlatımı yapılıyor. Gıda güvenliği tehlikelerinin sırasıyla ele alındığı eğitimlerde, firmalardaki gıda güvenliği tehlikeleri, bunların önleyici faaliyetlerinin ne olduğu, gıda güvenliğinde tehlike varsa nasıl çözüleceği gibi konular hakkında katılımcılara bilgiler veriliyor. Süt ve et sektörü için tüm tehlikeler değerlendirilerek, nasıl önlem alınması gerektiği, nasıl kontrol edilmesi gerektiği katılımcılara aktarılıyor.
Eğitimi veren KAS Sertifikasyon Limitet Şirketi ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Eğitimcisi ve Baş Denetçisi Kenan Altunkaynak yaklaşık 8 yıldır ISO9001, ISO22000 Gıda Güvenliği, hem bunların belgelendirme denetimlerini yaptıklarını, bu belgelendirmeden önce gerekli olan eğitimleri verdiklerini ifade etti. 
* “Eğitim alanlar ISO 22000 Temel ve İç Tetkikçi Başarı Sertifikası alacak”
Eğitim ile ilgili bilgiler veren Kenan Altunkaynak şunları kaydetti; “Yaklaşık 35 üretici firma yöneticisinin katıldığı eğitim 4 gün sürecek. Bu eğitimde; Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi, Temel ve İç Tetkikçi Eğitimi, uygulamalı bir eğitim. Bu eğitimde hem tehlike analizlerini katılımcılara yaptırıyoruz. Ayrıca yarımgün olarak bir fabrikada uygulama denetimi yapacağız.
Bu eğitim Trakya Kalkınma Ajansı’nın organizatörlüğünde yapılıyor. Trakya Kalkınma Ajansı, Tekirdağ’daki ABİGEM aracılığı ile bu eğitimlerin verileceğini duyurdu. ABİGEM’de bizlerden bir eğitimci talebinde bulundu. Bizlerde ajans adına eğitimci olarak gerekli eğitimi veriyoruz.
Süt ürünleri satışı yapanlar, et ürünleri satışı yapanlar ve unlu mamul üreticilerine bu eğitimler veriliyor. Büyük çoğunluğu süt ürünleri satışı yapanlardan oluşuyor. Eğitimin son günü olan 4. gün eğitimi alanlara bir sınav yapacağız. Bu sınavı başarı ile geçenlere ISO 22000 Temel ve iç Tetkikçi Başarı Sertifikası alacaklar. Sınavı geçemeyenler sadece Katılımcı Sertifikası alacaklar. 
* “Eğitimin bir günü uygulamalı olacak”
Bu eğitimin sonunda kişiler kendi firmalarında ISO 22000 Sistemi’ni kurarak uygulayabilecek. Kendi iç denetimlerini yapabilecekler. Bu sınavı geçemeyenler bu iç denetimi yapamayacaklar. Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi ISO 22000 Standardı’nın genel bir anlatımını yapıyoruz. Gıda güvenliği tehlikelerini sırasıyla ele alıyoruz. Firmalardaki gıda güvenliği tehlikeleri nelerdir. Bunların önleyici faaliyetleri nelerdir. Gıda güvenliğinde tehlike varsa nasıl çözüleceğini anlatıyoruz. Süt ve et sektörü için tüm tehlikeleri değerlendirerek nasıl önlem alınması gerektiği, nasıl kontrol edilmesi gerektiğini anlatıyoruz. 
Bugün uygulamalı bir denetimimiz olacak. Bir süt firmasına gideceğiz. Orada bir denetim yapacağız. Hijyen denetimi nasıl olmalı, nasıl soru sorulmalı, nelere bakılmalı konularını öğreteceğiz.”
Eğitimin ikinci günü olan 25 Ekim 2011 Salı günü Kırklareli Ticaret Borsası Başkanı Turhan Altıntel, eğitim alan firma temsilcilerini ziyaret ederek, eğitime katılımlarından dolayı teşekkürlerini sundu. (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.