KSMMMO’dan işverenlere önemle duyurulur

14
Kırklareli Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (KSMMMO)Başkanı Burhan Üstünkol, istirahatli olan sigortalıların işyerinde çalışmadıklarına dair bildirimin işverenlerce, sigortalılarca hak edilen istirahat süresini takip eden 5 iş günü içinde elektronik ortamda Sosyal Güvenlik Kurumu’na gönderilmesi gerektiğini bildirdi.

HABER MERKEZİ                
Bu bildirimleri geç veren işverenlere idari para cezasının uygulanacağını belirten Üstünkol şunları kaydetti:
“Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı’nca hazırlanan 12 Mayıs 2010 tarih ve 27579 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “ İstirahatlı olan sigortalıların işyerinde çalışmadıklarına dair bildirimin işverenlerce Sosyal Güvenlik Kurumu’na gönderilmesine ilişkin usul ve esaslar hakkında tebliğ” ilgisi nedeniyle ekte gönderilmektedir.
Anılan tebliğin 5. ve 6’ncı maddesinde “ İstirahatli olan sigortalıların işyerinde çalışmadıklarına dair bildirimin işverenlerce, sigortalılarca hak edilen istirahat süresini takip eden 5 iş günü içinde elektronik ortamda kuruma gönderilmesinin zorunlu  olduğu ve belirtilen süre dışında gönderen işverenler hakkında idari para cezası (geç verenler için asgari ücretin 2 katı, hiç vermeyenler için asgari ücretin 5 katı) uygulanacağı” hükme bağlanmıştır.
Bu konuda üyelerinize gerekli bilgilendirmenin yapılması ve meslek mensuplarımıza en kısa sürede bilgi verilmesi hakkında gereğini rica ederiz.” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here