KSMMM Odası Üyeleri’ne yeni TTK ile Meslekte Kurumsallaşma anlatıldı

14
Kırklareli Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası (KSMMMO) 10 Aralık 2011 Cumartesi günü oda üyelerine yönelik “Yeni Türk Ticaret Kanunu ve Meslekte Kurumsallaşma” konulu bir eğitim semineri düzenledi.
 
HABER MERKEZİ
Saat 13.30’da KSMMM Oda Binası Eğitim Salonu’nda düzenlenen seminere Kırklareli SMMM Odası Başkanı Burhan Üstünkol, Oda Sekreteri Yavuz Genim, Oda Saymanı Şeniz Çetin ve çok sayıda üye iştirak etti.
* “Mesleğimizin geleceği denetimlerdir”
İstanbul SMMM Odası Saymanı Erol Demirel’in verdiği eğitim öncesinde Kırklareli SMMM Odası Başkanı Burhan Üstünkol bir açılış konuşması yaparak şunları kaydetti;
“Oda olarak her dönem Mayıs ayında eğitim seminerlerimize ara vererek, eğitimlere Ekim ve Kasım aylarında devam ediyorduk. Ancak bu yıl Ekim ve Kasım aylarında eğitimlerin arasını uzatmak zorunda kaldık. Çünkü Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) bünyesinde yapılan çalışmalar ve yeni eğitim takvimi hazırlanıyor. TÜRMOB’un uzun yıllardır üzerinde çalışarak alt yapısını oluşturduğu ve büyük çaba sarf ettiği, meslek mensuplarının zorunlu eğitim konusundaki çalışmalarının son aşamasındayız. 10 Aralık 2011, eğitmenlerin eğitimlerinin tamamlandığı tarihtir. Eğitmenlerimiz yaklaşık 6 aydır çok yoğun bir çalışma takvimine girdiler. Bu çerçevede Türk Ticaret Kanunu (TTK) konusunda İstanbul’da 78, Ankara 80, İzmir’de 51 eğitmen TTK konusunda, İstanbul’da 78, Ankara’da 73, İzmir’de 51 eğitmen arkadaşımız Denetim konusunda eğitmenler eğitimini aldılar.
Amacımız mesleğimizin gereği olan denetim işine odaklanmaktır. Mesleğimizin geleceği denetimlerdir. Meslek mensuplarımız “benim yazdığım defterleri siz, onun yazdığını o, bunun yazdığını bu denetleyecek.” gibi kendi içlerinde bir yapılanmayı düşündüler. TÜRMOB meslek mensuplarımızın yeni TTK’daki denetim işi ile ilgili hazırlanan standardı vermek üzereydi. Ancak 2 Kasım 2011 tarihinde Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları ile ilgili 660’nolu bir Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çıktı. Bu nedenle frene basıldı. Böylelikle yeni bir döneme geçildi.”
Yeni çıkan KHK sonrasında 24 Kasım 2011’de TÜRMOB’da tüm illerin oda başkanları ile bir toplantı yapıldığını ifade eden Başkan Üstünkol, gerçekleşen toplantıda yaşanan görüşmelerden çıkan sonuçlar hakkında üyelere bilgi verdi.
Daha sonra İstanbul SMMM Odası Saymanı Erol Demirel, “Yeni Türk Ticaret Kanunu ve Meslekte Kurumsallaşma” konusundaki sunumunu yaptı. Erol Demirel, iki konu başlığı altında yaptığı anlatımda, Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun SMMM’ler ve YMMM’lere neler getirdiği, bu dönemde olacak denetim konusunda ve muhasebe standartları konusunda oda üyelerini bilgilendirdi.
Muhasebecilik Mesleğinde Kurumsallaşma konusunda da anlatım yapan Erol Demirel, bu mesleği icra edenlerin kaliteyi nasıl arttıracağı, yeni büroların bundan sonraki süreçte nasıl olması gerektiği ile ilgili üyelere bilgiler verdi. (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here