Kristal Sendikası Vecdi Gündoğdu’ya tebrik ziyaretinde bulundu

27
“Sonuna kadar TEKEL işçilerinin yanındayız”
* Kristal Sendikası Genel Başkanı Bilal Çetintaş ve Lüleburgaz Şube Başkanı Habip Çalışkan Kırklareli CHP İl Başkanı Vecdi Gündoğdu’ya tebrik ziyaretinde bulundu.

HABER MERKEZİ
Kristal Sendikası Genel Başkanı Bilal Çetintaş Lüleburgaz Şube Başkanı Habip Çalışkan dün saat 15.00’te Kırklareli CHP İl Başkanı Vecdi Gündoğdu’ya tebrik ziyaretinde bulundu. Çetintaş ziyarette yaptığı konuşmazsında sonuna kadar TEKL işçilerinin arkasında olduklarını belirterek şunları kaydetti:
“Ben Kristal Sendikası Genel Başkanı olarak Vecdi Başkan’la Merkez İlçe Başkanı olduğundan beri tanışıyoruz. Genel Kurula Hava muhalefetiyle gelemedim. Aslında ben çok hazırlanmıştım çünkü Lüleburgaz’da konuşmadım, burada konuşma yapacaktım. Ama hava muhalefeti uymadı kendisine bir yönetim olarak öncelikle kendisi nezdinde hem de kendisi seçildiğinden dolayı tebrik ziyaretine geldim. Hem kendisi hem de yönetimine başarılar diliyoruz.
Çok kritik çok zor bir dönem çünkü siyaset sıkıntıları vardı ama bu daha da sıkıntılı bir süreç. Bu konuda da biz başkanımızı ve yönetim kurulunu siyaset hanesinde her şekilde görevini yerine getireceğine inanıyorum. Bu amaçla ziyaretine geldim” dedi.
TEKEL işçileri hakkında da bilgi veren Kristal Sendikası Genel Başkanı Bilal Çetintaş;
“Hükümet bu güne kadar henüz çok ciddi zaten 2 noktada da kilitlendi. Hükümet 4C den vazgeçti, 4C dışında bir sürü iyileştirme yaptı. Ama TEKEL işçileri de biz 4C’le gitmeyiz, özgürlük haklarımızı istiyoruz. Ekonomik olarak da bize yüksek ücretle değil, düşük ücrette olabilir. Bu nezdinde de 2 noktada kilitlendi iş, siyasi iktidarda bu konuyla ilgili gözlerini kapadı, kulaklarını tıkadı, ağzını da kapadı. Şuanda her hangi bir yorum yapmıyor. Aslında yapılanlar yasa dışı değil. Türkiye Cumhuriyeti’nde yasal haklarını arıyorlar.
4C’nin içeri nedir bunu çok iyi biliyorsunuz. Ama bir sürü geri kalmış ülkelerde olmayan bir madde içeriği boş ve bu resmen kölelik, 4C’dediğiniz 10 ay gerçi şimdi 11 aya çıkarttılar ama hiçbir yasal güvencesi olmayan iş varsa çalış iş yoksa bu dönem çalış bir dahaki dönem boş olacak. O açıdan da çıkartılan çok ciddi bir yasa içi boş ve çalışanlar için güvencesiz bir yasa buna karşı çıkıyorlar. Bizde şuanda 4Cli değil özgürlük haklarıyla TEKEL işçilerin boş kadrolarını vermesi yönünde bizde destekliyoruz.
Zaten peyder pey bölgelerde de eylemler var. Merkezde de bize söylenen eğer  Ankara’da TEKEL işçilerine çok ciddi anlamda bir müdahale söz konusu olursa sadece Ankara’da değil Türkiye’de bütün Türk-İş’e bağlı, DİSK, KESK Türkiye’de bütün örgütlü olduğumuz yerlerde gerek iş yerlerinde gerek kamuoyunda gücümüzü göstermek için en iyi şekilde hükümete eylem ve protesto etmek için hazırlıklar var.
Kesinlikle oradaki insanların çadırlarına ve oradaki eylem yapan arkadaşlara müdahale konusunda sessiz kalmayacağımızı burada söylüyoruz, sessiz kalmayı da kesinlikle düşünmüyoruz. Eylemde büyük bir ihtimalle bu iş çözülene kadar yapılacak” dedi.
Kırklareli CHP İl Başkanı Vecdi Gündoğdu’da ziyarete gelen Kristal Sendikası  Genel Başkanı Bilal Çetintaş Lüleburgaz Şube Başkanı Habip Çalışkan’a teşekkür ederek; “Kristal Sendikası Genel Başkanımızın bir özelliği var kendisi Kırklarelili Bayramdere Köyü’nden ama en büyük özelliklerinden biride Cumhuriyet Halk Partisi’nin de bir üyesi olması biz onunla onur duyuyoruz, gurur duyuyoruz. Sağ olsun CHP’nin politikalarını hem bulunmuş olduğu sendikada hem de dışarıda temsil eden bir sendika Başkanı’dır” dedi. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here