Kristal-İş Disiplin Kurulu Başkanı, Ersay Doğa:

15
 “TEKEL İşçilerinin Yanındayız”


HBER MERKEZİ
Kristal-İş Disiplin Kurulu Başkanı Ersay Doğan, Babaeski’den seslendi ve TEKEL İşçilerinin direnişini desteklediklerini belirterek şunları kaydetti:
“66 gündür bir direniş sürüyor bu ülkede. Tekel işçileri direniyor. Tekel  işçileri her türlü zorluğa, siyasal iktidarın her türlü baskısına karşı 66 gündür onurlu bir şekilde direniyorlar. Yüreği insandan, emekten yana atan herkesin bildiği, söylediği bir söz var artık; “Tekel İşçisi, Direnişin Simgesi”
TEKEL işçilerinin başına gelmiş olanlar ülkemizde yıllardır dayatılmış olan özelleştirme politikalarının kaçınılmaz sonucudur. Özelleştirmenin doğuracağı sorunlar yalnız Tekel işçileriyle sınırlı kalmayacak, topyekûn hepimizi, tüm işçi sınıfını kapsayacaktır. İş-aş sorunu siyasal iktidar sorunundan ayrı düşünülemez. Bizler işçiler olarak, esnaflar olarak, çiftçiler olarak, kısacası halk olarak bu sorunun çözümünü, siyasal arenada emekten ve sosyal adaletten yana bir iktidar oluşumuna bağlı olduğunu görmek durumundayız. Günün siyasal iktidarı yani AKP işçilerin bizlerin talepleri karşısında duyarsız kalmaktadır.
Ülkemizin içinde bulunduğu işsizlik ve ekonomik durumun bilincindeyiz. Bizlerde isteriz ki ülkemiz işsizliğin olmadığı refah içinde bir ülke olsun. İnsanlarımız meydanlarda hak aramasın. İsteriz ki devletin insanlarına haklarını sonuna kadar verdiğine inanan bir toplum olsun. Buna bağlı olarak 4-C Tekel işçilerine ve daha önce başka emekçilere reva görülen 4-C uygulamasının kamuoyu tarafından iyi bilinmesi gerekmektedir. 4-C uygulaması ile çalışan önemli ölçüde gelir kaybına uğramakta yanı sıra sosyal haklar açısından da önemli kayıplar yaşamaktadır. 4-C eşittir kölelikte diyebiliriz. 4-C uygulaması sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyet’inin vatandaşlarına reva gördüğü bir uygulama olamaz
TEKEL işçilerinin mücadelesi sadece onların mücadelesi değildir. Bu mücadele hepimizin mücadelesidir. Şimdi işine, aşına sahip çıkan TEKEL işçileri ile bütünleşerek, mücadele etme zamanıdır. Son olarak sizlerle Tokat’tan bir Tekel işçisi, arkadaşımızın güzel bir o kadar da anlam taşıyan şiirini paylaşmak istiyorum.
Varsın yansın bu bedenim, ciğerim,
Sadece hakkıma boyun eğerim,
Bu yol bana ölüm olsa vazgeçmem.
Özlük haklarıma kazık attırmam,
Onurumu pazarlarda sattırmam,
Emeğin aşına zehir kattırmam,
Bu yol bana ölüm olsa vazgeçmem.
4C denen illet beni alacak,
Sefalete köleliğe salacak,
Vicdansızlar bana ağa olacak,
Bu yol bana ölüm olsa vazgeçmem.
Davamız kucaklar burda herkesi,
Alevisi, lazı, kürdü, çerkezi,
Kızılaydır açılımın merkezi,
Bu yol bana ölüm olsa vazgeçmem.
Yasal mücadele hakkımdır benim,
Haram yiyenlerden değil ki tenim,
Emek deryasında yüzecek gemim,
Bu yol bana ölüm olsa vazgeçmem.
Tekelcidir karanlığın ışığı,
Türkiye sevdası ekmek aşığı,
Biz olmayız Amerikan uşağı,
Bu yol bana ölüm olsa vazgeçmem.
Ankara’dan gelir bize azıklar,
Davadan dönene olsun yazıklar,
Kanımı emiyor, kanı bozuklar,
Bu yol bana ölüm olsa vazgeçmem.
Bal İbrahim güzelden alır hazı,
kalbimize kurduk baharı yazı,
Vız gelir jop, soğuk su, biber gazı,
Bu yol bana ölüm olsa vazgeçmem. (ö.b.-a.b.)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here