Köylülerden özel ağaçlandırma alanının kiralanmasına tepki

14
Edirne’nin Keşan ilçesine bağlı Şabanmera Köylüleri, kendilerinden habersiz özel ağaçlandırma sahasının bir bölümünün kiralanmasına ve burada yapılmak istenen çalışmaya tepki gösterdi.

Şabanmera Köyü’nden yaklaşık 60 kişi ile köy Muhtarı Mustafa Çetinel, özel ağaçlandırma sahasının bir bölümünün kendilerinden habersiz başkalarına kiralanmasına ve burada yapılan çalışmalara tepki göstermek için Kaymakamlık önünde toplandı.
Muhtar Mustafa Çetinel burada yaptığı açıklamada, köy sınırlarındaki 1937 yılında mera olarak tescil edilen 7500 dönümlük alanın daha sonra 6 bin dönümünün 1979 yılında orman olarak kabul edildiğini ve ağaçlandırıldığını söyledi.
Çetinel, Eski Muhtar Nevzat Çetin’in, 2008 yılında köylüden habersiz 350 dönümlük alanı eski ilçe kaymakamı Abdülkadir Karataş’ın oğlu Gökhan Karataş ile köyde yaşayan Sedat Conkuloğlu, Mehmet Conkuloğlu ve Mesut Sözbir’e özel ağaçlandırma yapması için kiraladığını ileri sürdü.
Bu olayı öğrendikten sonra hukuk mücadelesi başlattıklarını, Edirne Valiliği’nin kararı temyiz ettiğini belirten Çetinel, şunları kaydetti:
”Ancak karar mahkeme aşamasında ve valiliğin karar çıkana kadar burada çalışma yapılamayacağını duyurmasına rağmen adı geçenler tarafından ağaçlandırma sahasında fidan dikimine hazırlık çalışması yapılmaktadır. Biz buna karşıyız. Önceki yapılan çalışmayı durdurduk. Bugün de kaymakamımıza duruma anlatacağız. Bunun için bütün köy halkı olarak buraya geldik. Burası köylünün merasıdır. Özel ağaçlandırma yapılmasını istemiyoruz. Zaten ağaçlandırma sahası entrika ile kiralanmıştır. Hakkımızı sonuna kadar arayacağız.”
Köylüler ise köyden 36 kişinin özel ağaçlandırma için dilekçe ile başvurduğunu ancak bunun kabul edilmediğini belirtti.
Konuşmanın ardından Keşan İlçe Emniyet Müdürü Harun Çil, Kaymakam Ahmet Narinoğlu’nun, köylülerden oluşacak 6 kişilik bir heyeti dinleyeceğini bildirdi. Bunun üzerine köylüler aralarından belirlenen 6 kişilik heyet, yapılan çalışmaların durdurulmasını talep etmek için Kaymakam Ahmet Narinoğlu’nun makamına çıktı.
Basına kapalı yapılan toplantı öncesinde Narinoğlu, çözüm yerinin Keşan Kaymakamlığın olmadığını, ancak yasal işlemlerin devam ettiğini halkın güven ve huzurunu düşünmek zorunda olduklarını kaydetti.
Köylüler, daha sonra dağıldı. aa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here