Köylerdeki çevre kirliliğine çözüm için ilk adım atıldı

21
Kırklareli Valisi Mustafa Yaman, Vali Yardımcısı Günay Öztürk, Kırklareli İl Genel Sekreteri Ziya Eser ve Kırklareli İl Genel Meclisi Başkanı Behçet Şen “Daha Temiz Köyler” Projesi…….
HABER MERKEZİ
Kırklareli Valisi Mustafa Yaman, Vali Yardımcısı Günay Öztürk, Kırklareli İl Genel Sekreteri Ziya Eser ve Kırklareli İl Genel Meclisi Başkanı Behçet Şen “Daha Temiz Köyler” Projesi kapsamında 28 Ağustos 2013 Çarşamba günü saat 11.30’da Kırklareli İl Özel İdaresi Ek Binası’nda düzenlenen Çöp Konteynırı Teslimat Töreni’ne katıldı.   
* “Çevreye duyarlı olunmalı”
Kırklareli Valisi Mustafa Yaman düzenlenen törende yaptığı konuşmasında şunları kaydetti:
“Çevreye duyarlı bir yönetim anlayışı içerisinde olan İl Özel idaremiz elindeki ödenekle 133 adet Çöp Konteynırı aldı ve bunları 49 köyümüze veriyoruz. Yıllardır yapılan bu hizmeti daha iyi bir şekilde sürdürmek istiyoruz. Bu nedenle de hem merkez idareden sağlayacağımız bütçe ile hem fonlardan sağlayacağımız bütçe ile hem Avrupa Birliği ve Kalkınma Ajansı’ndan sağlayacağımız bütçe ile bu sürdürülebilirliği devam ettirmek istiyoruz. Bu sebeple de Özel İdaremizin Proje Birimi Sınırötesi İşbirliği içerisinde Avrupa Birliği çerçevesinde Bulgaristan ile bir proje yapıyor yakında o projede gerçekleşecek. Şimdi verdiğimiz konteynırlar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızdan aldığımız ödenek ve oradan aldığımız araç ve gereçler kendi bütçemizle ve temin ettiğimiz sağlamış olduğumuz hem ödenek hem para alet edevatla Kırklareli’mizi çevreye duyarlı bir hizmet ve Yönetim uygulaması yapıyoruz. Çok sorumlu davranmak istiyoruz çünkü Ergene Havzası içerisinde olan bir iliz o nedenle de kaynaklarımızı hep bu şekilde kullandık. Hem Çevreye duyarlı olarak hem de İnsanımızın sağlığına duyarlı bir şekilde kullandık. Hem de kirletmemeyi düşünerek kullandık. Bizim Kültürümüz ve dinimizde temizliğin çok önemli bir yeri var. O nedenle burada çalışan muhtarlarımız ve arkadaşlarımız aynı bilinç içerisinde çalışıyorlar. Bu bir başlangıç inşallah bundan sonrada çalışmalarımız artarak devam edecek.”
*  “Dağıtılan Çöp Konteynırları ile çevre kirliliği ortadan kalkacak”
Kırklareli İl Özel İdaresi’nden yapılan yazılı açıklamada ise şunlara yer verildi:
“İdaremize gelen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü’nün 05.09.2012 tarih ve 14083 sayılı yazılarında "Çevre Kirliliği’nin Giderilmesi" kullanım amacı ile 110 bin TL. "Şartlı Nakdi Yardımın Kırklareli İl’ine tahsis edildiği belirtilmiştir. Çevre Gelirlerinin Takip ve Tahsili ile Tahsilât Karşılığı Öngörülen Ödeneğin Kullanımı hakkındaki Yönetmelik hükümlerine göre idaremiz ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arasında bir protokol ve taahhütname imzalanmıştır. İlgili yönetmelik gereği Çevre Kirliliğinin giderilmesi çalışmaları kapsamında muhtelif köylerde kullanılmak üzere Korige Kanalizasyon borusu alımı ve Çöp Konteynırı alımı planlanmış ve bu amaçla gerekli iş ve işlemleri yapmak üzere İl Özel İdaresi Genel Sekreterine 03.10.2012 tarih ve 183 numaralı kararla il Genel Meclisi yetki vermiştir. 09.05.2013 tarihinde yapılan ihalede 133 adet Çöp Konteynırı Alım İşi 67 bin 830 TL.’den ihale edilmiş ve 48 bin 545+KDV yani 57 bin 284 TL’ye ihale edilmiştir. Aynı ihalede boru alımına teklif verilmediğinden 2. kez ihaleye 06.06.2013 tarihinde 52 bin 251 TL yaklaşık maliyet üzerinden çıkılmış ve KDV dâhil 36 bin 533 TL’den sözleşmeye bağlanmıştır. Adı geçen Şartlı Nakdi Yardım kaleminde yaklaşık 16 bin 183 TL. Para daha kalmıştır. Bu kalan ödenek ile de Doğrudan Temin Limitler içinde daha büyük çaplı Korige boru alımı planlanmaktadır. Korige Kanalizasyon Boruları 3 bin 600 metre, Çöp Konteynırları 133 adettir. Kanalizasyon boruları için İdaremize yapılan başvurulara istinaden Makamdan alınacak Olur’a istinaden dağıtım yapılacaktır. Şu an idaremizde başvurusu bulunan muhtelif ilçelerden 6 köye ait talep bulunmaktadır. Çöp Konteynırları’nın talep, ihtiyaç, turizm potansiyeline bağlı yol güzergahları ve nüfus kıstasları baz alınarak dağıtılması planlanmaktadır. Dağıtım öncesi makamdan alınacak Olur’a göre hareket edilecektir.”
* 49 köye 133 adet Çöp Konteynırı dağıtıldı
Alınan 133 adet Çöp Konteynırı’nın köylere dağıtımı şu şekilde planlandı (Rakamlar adet basındadır):
Babaeski-Karamesutlu 3, Merkez-Çukurpınar 2, Babaeski-Kuleli 3, Merkez-Kızılcıkdere 2, Babaeski-Taşağıl 3, Merkez-Üsküpdere 3, Babaeski-Taşköprü 2, Merkez-Bayramdere 2, Demirköy-Armutveren 3, Pınarhisar-Akören 2, Demirköy-Balaban 3, Pınarhisar-Ataköy 3, Demirköy-Beğendik 3, Pınarhisar-Çayırdere 3, Demirköy-Limanköy 3, Pınarhisar-Erenler 2, Demirköy-Sarpdere 3, Pınarhisar-Evciler 3, Kofçaz-A. Kanara 2, Pınarhisar-Hacıfaklı 2, Kofçaz-Beyci 2, Pınarhisar-İslambeyli 3, Kofçaz-Elmacık 2, Pınarhisar-Kurudere 3, Kofçaz-Kocayazı 3, Pınarhisar-Poyralı 3, Kofçaz-Malkoçlar 2, Vize-Aksicim 2, Kofçaz-Tatlıpınar 2, Vize-Balkaya 2, Kofçaz-Terzidere 2,  Vize-Evrenli 3, Kofçaz-Topçular 3, Vize-Hamidiye 2, Kofçaz-Y. Kanara 2, Vize-Kışlacık 3, Kofçaz-Kula 2, Vize-Kızılağaç 3, Lüleburgaz-Ceylanköy2 Vize-Kömürköy 3, Lüleburgaz-Eskitaşlı 3, Vize-Okçular 2, Lüleburgaz-Hamzabey 2, Vize-Pazarlı 3, Lüleburgaz-Tatarköy 3, Vize-Soğucak 2, Lüleburgaz-Turgutbey 3, Lüleburgaz-Yenitaşlı 2, Merkez-Beypınar 2. (Serkan Koçtürk)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here