“Köy yerleşik alanlarının tespitinde muhafazakar davranacağız”

15
Kırklareli İl Genel Meclisi Ekim ayı birleşimlerinde, meclis gündemine getirilen talepte bulunan birkaç köyün, köy yerleşik alanının yeniden tespiti teklifi hakkında İmar ve Kentsel İyileştirme  Müdür Vekili Osman Yeter Somer meclis üyelerini bilgilendirdi.
HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Genel Meclisi üçüncü birleşiminde görüşülen 4 köyün köy yerleşik alanının yeniden tespiti teklifi maddelerine ilişkin CHP’li İl Genel Meclis Üyesi Nedim Orcan’ın “köy yerleşik alanlarının incelenmesi konusunda komisyona yardımcı olması açısından İmar ve Kentsel İyileştirme  Müdür Vekili Osman Yeter Somer’den ayrıntılı bilgi almak istiyoruz.” isteği üzerine Müdür Vekili Osman Yeter Somer konu hakkında meclis üyelerini bilgilendirdi. 
Müdür Vekili Somer ilk olarak Köy yerleşim alanının önemi hakkında bilgiler verek şunları kaydetti;
“Köy gelişme alanları ile ilgili geçmiş yıllardan beri yapılan çalışmalar var. 2005 yılında yasa devriden sonra bu konu bize intikal etti. Geçmişte bu çalışma Bayındırlık ve İskan Müdürlükleri tarafından yapılmaktaydı. Onların belirlediği köy yerleşik alan sınırları içerisinde biz ruhsatlandırma işlerini yapıyorduk. Köy nüfusuna kayıtlı olanlar ile ilgili bizim, projelerin uygunluğunu onaylayıp, muhtarlık tarafından yapı izin belgesi veriliyordu. Köyden arsa alarak bina yapanların ruhsatlandırmaları açısından biz ruhsat veriyorduk. Köy yerleşik alanı bu sefer emsal hesaplamalarında önem kazanıyordu.
Köy yerleşik alanlar 1980’li yıllarda başlayıp, 1992 ve 1997’de köy yerleşik alanları tespiti yapılmış, bunu belirlerken o zamandaki arkadaşlarımızın mevcut yapılaşmayı dikkate aldıkları, istisnai durumları fazla dikkate almadıkları ortaya çıktı. İlimizin genel yapısı gereği göçmen vatandaşlar ile sıklıkla karşılaşıyoruz. Bazı köylerimizde göçmen vatandaşlara “bu meraya ev yapabilirsiniz.” denilmiş. Tespit yapıldığı yıllarda dahi bu şekilde evler yapılmış, ama bu evleri tespit etmemişler, o zamanki mevzuat gereği yapamamışta olabilirler. Zamanla köy içlerinde değişikler oluyor, bazı yerler değer kazanıyor. Köy merkezlerinden dışarılara çıkılmış, bazı köylerde okullar dış kısımlara yapılmış, çeşitli devlet kurumları dışarı yapılmak zorunda kalmış. Bizim 173 köyümüzde yeniden köy alanı belirlensin talebi olacağına ben inanmıyorum. Ama sıkıntılı olan köylerin bu sıkıntılarını çözmek için bize geleceklerini ben biliyorum. Bu konu ile ilgili sıkıntısı olan muhtarlar il genel meclisi üyeleri ile birlikte gelerek bana bu konudaki derlerini anlattılar. Bizde çözüm merci ve karar organı meclis olduğu için buraya gönderiyoruz.”
*“Yeni alanları imara açmak gibi bir düşüncemiz yok”
“Köy yerleşme ve gelişme alanları ile ilgilide usul ne olmalıdır? Esas hocamın gerginlik duyduğu kafasında soru işaretleri olanı neye göre nasıl yapacağız? Meclisten bir karar çıkacak. Karara göre ilgili yönetmelikte en az bir tanesi harita mühendisi olmak üzere bir komisyon kurulacak. O komisyon giderek yerinde tespitleri yapacak. Önce hala hazır durumu ortaya koyacak, daha önce yapılmış bir köy gelişme alanı çalışması varsa onunla mukayese edecek. Özellik arz eden bir yerse onları da dikkate alacak. Ama ben dün hocama da izah ettim. Bir kere, köy yerleşik alanları tespitinde muhafazakar davranacağız. Yeni alanlar açmak gibi bir kaygımız yok. Yeni alanları imara açmak gibi bir düşüncemiz yok. Ama buna her şeyden evvel çok ciddi bir tespitte bulunmamız lazım.”
*“Yapılaşmanın yoğun olduğu yerleri hedef alacağız”
“Mevcut alanların içerisinde sakıncalı durumlar var. Bir köyümüzün okulunun yolu yok. Köy gelişme alanı içerisine alırsanız kamu yararı kararıyla yol kararı alarak yapabiliyorsunuz. Sadece biz bir yerleri imara açmak şeklinde düşünmeyelim bunu, yapılaşmanın yoğun olduğu yerleri hedef alacağız. Son evden sonra dışa doğru yüz metre dersek, onun sonu yok. Muhafazakar davranacağız, son evden itibaren içe doğru yüz metreyi ölçeceğiz. Orda durdurmak için, yapılaşmayı daha öteye taşımamak için, ama meclisin bize vereceği bu iş yapılsın kararına bağlı, bunu bizim teknik elemanlarımız, şehir plancısı, harita mühendisi, mimar, gerekirse ben olacağım. Meclis uygun görürse bir meclis üyemiz olur. Yerinde mahallinde yapılan tespitler, ihtiyaçlar doğrultusunda yapacağız. Ama esas 3-4 tane ana hattımız var. Muhafazakar olacağız. Yeni alanları açmak düşüncesinde değiliz. Mesela bir muhtarımızın talebi var. “Burayı bu şekilde aç” diyor. O da bize uymuyor. Bizim öyle bir düşüncemiz yok.”
*“Bir güncelleme çalışması olacak”
“Köy taşınarak, belli bir kısma doğru yığılmışsa yapılaşmanın yoğunluğuna göre hareket edeceğiz. Bu çalışmayı yapan arkadaşlarımıza güveneceğiz. O komisyonun içerisinde il genel meclisinden de bir üye olacak. Bu işi layığı ile yapmaya çalışacağız. Çalışmalar da yapılaşma yoğunluğu ile doğal ve yapay sınırlara bakılacak. Mesela bir köyde bir çatak vardır, o çatak orada doğal sınırdır. Diğer tarafta bir yol vardır o da yapay sınır olacak. Hepsinden önemlisi tarım arazilerine zara verip, daha da genişlemesine, yeni alanları imara açmaya ihtiyaç yoksa açılmaz, niye açalım. Bunların sağlıklı olarak yeniden yapılması lazım, teklif ettiğimiz coğrafi bilgi sistemleri ile bunu destekleyeceğiz. Bu çalışmalar aslında bizim güncellenme çalışmamız olacak. Köy yerleşme ve gelişme alanlarının güncelleme çalışması olacak. Çünkü 30 yıl önce köyün dışında gözüken bir yer şuan köyün tam göbeğine gelmiş, merkezi bir yer olmuş, bu tür konuları dikkate alarak hep birlikte bunu yapacağız. Çalışmaları burada projeksiyon ile izleteceğiz. Önceki alanları da göstereceğiz. Tüm çalışmaları göstereceğiz. Çalışmaların nasıl oluştuğu hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Tüm verdiğimiz bilgilere rağmen meclis istediğini bulamaz ise kabul etmeyecek. Bu tür bir çalışmanın yapılması gerektiğini düşünüyorum.” (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here