*Köy lezzetleri Limanköy’de

27
*Demirköy İlçesi İğneada Beldesine bağlı Limanköy’de köylülerin kendi elleri ile hazırladıkları doğal ürünler köyde yaz kış satılıyor.
HABER MERKEZİ
Limanköy’de kendi yetiştirdikleri ürünlerden çeşitli doğal ürünler yapan köylüler kendi imkanları ile bunları gelen misafirlere satışa çıkarıyorlar. Limanköy’de bulunan kütüphanenin bir bölümünde satılan ürünlerin yanında köy meydanında bulunan Kabalka Kafe’de de satış yapılmaktadır.
Kabalka Kafe’nin sahibi genç girişimci Uğur Demirgülle Limanköy’de yapılan ürünler ve satışı hakkında verdiği bilgilerde yapılan ürünlerin neredeyse tamamının köyde ve ormanda doğal yetişen ürünler toplanarak yapıldığını belirtti. Demirgülle yaptığı açıklamada; ‘’ Limanköy’e gelen misafirlerimizde köy meydanında bulunan Kabalka Kafem’de doğal ürünlerden hazırladığımız kahvaltı veriyoruz. Bunun yanında çoğunlukla yöremizde yetişen ürünlerden yapılmış reçeller,köy yumurtası, turşular vs. satışını da yapıyoruz. Ben yıllık olarak yaklaşık Bin adet kavanoz üretiyorum. Köy kadınlarımız ise yaklaşık ortalama 5 bin adet üretiyorlar. Bu ürünlerin büyük kısmının satışını ben sağlıyorum. Ayrıca köylülerimiz Muğla’dan özel olarak gelen Kivi, Portakal ve Mandalina gibi meyvelerin de reçellerini kendi elleri ile yapıyorlar. Diğer bütün ürünler köyümüzde doğal olarak yetiştirilmektedir” dedi.
Uğur Demirgülle sözlerine şu şekilde devam etti; “ Amacımız köyümüze gelen misafirleri en iyi şekilde ağırlamak. Limanköy’e gelen misafirlerimizin buradan memnun bir şekilde ayrılmasını sağlamak. Doğal ürünlerimizden yapılan ürünleri almalarını ve tadına bakmalarını istiyoruz. Geride bıraktığımız zaman içerisinde, modern hayatın olumsuz özellikleri hızlı bir şekilde yaşantılarımıza etki göstermektedir. Özellikle hazır yemekler insan sağlığı açısından pek olumlu etkiler göstermediği görmekteyiz. Bu olumsuz etkiler birikerek insanların kanser gibi rahatsızlıkları hızlı bir şekilde yaşamasına sebep olmaktadır. Bunları dikkate alarak insanların doğadan yardım almasının zamanı gelip geçmektedir. En doğal ürünlerden yapılan yiyecekleri köyümüzde bulma imkanları var. Bu yüzden insanlarımızı köyümüze davet ediyoruz ” dedi. (Gülcan Kutlu)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here