“Köy Enstitüleri Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük Eğitim ve Kültür Projesi’dir”

20
17 Nisan 1940 yılında kurulan Köy Enstitüleri’nin Kuruluşu’nun 72. Yılı sebebi ile Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan yaptığı açıklamasında şunları kaydetti:
HABER MERKEZİ
“Köy Enstitüleri’nin gelişimi, kurtuluş savaşı sonrasında köylerde yaşanan kalkınmanın ve aydınlanmanın öncüsüdür, bu bilinçlenme Türkiye’yi 1990’lı yıllara taşımıştır.
17 Nisan 1940 yılında kurulan Köy Enstitüleri Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük Eğitim ve Kültür Projesi’dir. Köy Enstitüleri Türkiye Cumhuriyeti’ne şekil ve yön veren toplumsal bir kalkınma şeklidir. Türk Milleti’nin kendine olan özgüven, azim ve kararlılığının en değerli ifadesidir.
1940-1945’li yıllarda köylü ve kasabalısı ile Türk Gençlerine; Bilim, Felsefe, Sanat, Edebiyat ve Dünya Klasikleri ile birlikte bir bütün olarak “Yaşam” öğretilmiştir. 
Köy Enstitüleri’nin kurucuları, başta dönemin Cumhurbaşkanı İsmet İnönü olmak üzere; bu büyük yapıtta emeği olan, hayat veren  ve mezun olduktan sonra köyünde ve kasabasında kendisini halkına hizmet etmeye adamış, Köy Enstitüsü çıkışlı bütün öğretmenlerimizi saygı ile anıyor, halen hayatta olan öğretmenlerimize sağlıklı ve uzun bir yaşam diliyorum.” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here