Köstence’deki kermese katılım yoğun oldu

31
Tűrkiye’nin Köstence Başkonsolosluğu ile Köstence Valiliği’nin ortaklaşa tertip edilen kermeste bu yılda  temsilciliği bulunan genel ve fahri Konsolosluklar stand açtı.


HABER MERKEZİ 
Açılışını Tűrkiye’nin KÅ‘stence Başkonsolosu Füsun Aramaz , Köstence İl Valisi Claudiu Palaz,  Türk İşadamları Dobruca Derneği Başkanı Haci Vural, Milletvekili Amed Aledin yaptılar. Türk ve soydaş vatandaşlarının yanı sıra Romenler tarafından da büyük ilgiyle karşılandı.
Açılan standlarda Türkiye’nin yanı sıra, Çin, Rusya ve Lübnan kültürlerinden örnekler, milli yemekler, el işi ve hediyelik eşyalar sergilendi. Türk İş Adamların Derneği Romanya Müslüman Tatar Türkleri’nin Demokrat Birliğin ve Türk Birliğin–Kadınlar Teşkilatları , Köstence ve Mecidiye Şubeleri’nden gelen hanımlar yöresel yemekleri elleri ile yapıp T.C. Başkonsolosluğu’nun standında satılış için hazırladılar. Sahne de folklor gösterileri kermese renk kattı. Kermes çalışmaların konusunda T.C. Köstence Başkonsolosu Füsun Aramaz şunları kaydetti:
„Bu sene Köstence Valiliği’nin katılımı ile dördüncü kez düzenleniyor. Kermes daha önce aralık ayında yıl başı olarak dűzenleniyordu bu yıl Mart ayında dűzenlemeye düşündük boylece Romenlerin‚ Mărtişor Bayramı (ilk bahar bayramında) hediye  almak isteyen hediyeleri burdan alabilirler ve bu kermeste toplanan paraları Köstence İl Hastanesi’ndeki  yeni doğan çocukların annesi tarafından bakılamayan  ve hastaneye bırakılan çoçukları söz konusu olacak hemde bir yandan anneleri hediye alamayan çocukları sevindirmiş olacaz.” „Kültürümüzü en güzel şekilde yansıtan bu güzel organizasyon için Köstence’deki T.C.Başkonsolosluğun  yetkililerini ve gönüllülerini tebrik ediyorum” diyen Romanya Parlamentosu Milletvekili Amet Aledin; „Çok güzel bir kermes oldu” dedi.
Geçen senelerde olduğu gibi bu yıl da çok büyük katılım oldu.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here