KOSGEB’in Girişimcilik Destek Programıyla 20 iş yeri açıldı

14
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’nın (KOSGEB) Girişimcilik Destek Programıyla Kırklareli genelinde toplam 20 iş yeri açıldı.
HABER MERKEZİ
Ekonomik kalkınma ve istihdam sorunlarının çözümünün temel faktörü olan girişimciliğin desteklenmesi ve yaygınlaştırılması, başarılı ve sürdürülebilir işletmelerin kurulması, girişimcilik kültürünün yaygınlaştırılması, İş Geliştirme Merkezlerinin kurulması ile girişimciliğin geliştirilmesi, istihdamın artırılması, yerel dinamiklere dayalı girişimciliğin desteklenmesi amacıyla KOSGEB tarafından uygulamaya konan Girişimcilik Destek Programından Kırklareli genelinde 20 işletme faydalandı.
Girişimcilik Destek Programından faydalanmak isteyenlerin girişimcilik özelliklerinin sınanması, iş fikri egzersizleri yapılması ve iş planı hazırlanmasıamacıyla 60 saatlik eğitim ve atölye çalışmasına katıldığını belirten KOSGEB Tekirdağ Hizmet Merkezi Müdürlüğü Kırklareli Sinerji Odağı Uzman Danışmanı Murat Özdemir; “Girişimcilik Destekleme Programı’ndan faydalanmak  isteyen girişimciler belgelerini almalarının ardından iş yerlerini hazır hale getirip resmi açılışını yaparak bize iş programını sunuyor. 
Kurul tarafından incelenerek onay alan işletmeye geri ödemesiz üst limit 5 bin TL, Teçhizat ve Ofis Donanım Desteği üst limit 10 bin TL, işletme giderleri desteği üst limit 12 bin TL’ye kadar destek veriliyor. Büyük makinelerle işletme kurmak isteyenlere ise sabit yatırım desteği adı altında 70 bin TL’ye kadar 4 yıl vadeli 2 yıl ödemesiz diğer 2 yıl içinde 8 eşit taksitle ödemeli sıfır faizli kredi veriliyor. 2010 yılından bu yana yapılan eğitimlere çok sayıda girişimci katıldı. Bu girişimcilerden 10’u Kırklareli merkez ilçe 10’u ilçeler olmak üzere toplam 20 işyeri faydalanıyor” dedi.
Destek programı çerçevesinde yapılan eğitimlere yaz sezonu nedeniyle ara verildiğini de belirten Özdemir, 2 ay içerisinde yeni bir eğitim programının daha başlayabileceğini kaydetti. (yş)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here