KOSGEB, hizmet ve ticaret sektöründeki KOBİ’lerin yanında

17
* Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi
Başkanlığı (KOSGEB) Kırklareli Temsilciliği Kırklareli Ticaret ve Sanayi
Odası (KTSO) binası zemin katında hizmet vermeye başladı.

HABER MERKEZİ
Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) binasının zemin katında 25 Kasım 2010 Perşembe günü düzenlenen tören ile açılışı yapılan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Kırklareli Temsilciliği hizmet vermeye başladı.
KOSGEB Kırklareli Temsilcisi Murat Özdemir hizmet ve ticaret sektöründe faaliyet göstermekte olan KOSİ’lerin her zaman destekçisi olduklarını belirterek yapılan faaliyetlerle ilgili olarak şunları kaydetti:
“KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı), KOBİ ise (Küçük ve Orta Ölçekli İşletme) demektir. Çalışan sayısı 250 kişinin altında ve yıllık cirosu 25 milyon liranın altında olan işletmeler KOBİ statüsündedir. KOSGEB, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın bir kuruluşudur ve işletmeleri destekleme görevini yürütür.
KOSGEB Kırklareli İl Temsilciliği Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası tarafından odanın zemin katındaki büro düzenlenerek 1,5 ay önce faaliyete başlamış, 25 Kasım 2010 Perşembe günü KOSGEB Bölge Müdürümüz Ali Vasfi Eskicioğlu’nun da katıldığı bir tören ile açılışı yapılmıştır.
* “Kredi desteği ve Hibe Desteği veriyoruz”
KOSGEB destekleri iki ana başlık altında toplayabiliriz. Birincisi Kredi Destekleri ikincisi Hibe Destekleri’dir. Kredi Desteği, dönemsel olarak bakanlık tarafından açıklanan üst limitler tutarında işletmelerin başvurabildiği kredi destekleridir. Bunlar; “Cansuyu Kredisi”, “İhracat Kredisi”, “Makine Ekipman Kredisi” vb isimler altında açılabilir. Geçen hafta Salı günü açılan “Ölçek Endeksli Büyüme Kredisi” rekor başvuru ile bir buçuk günde üst limite ulaşarak Perşembe günü Sanayi ve Ticaret Bakanı’nın açıklaması ile kapanmıştır. “İhracat Kredisi” halen devam etmektedir.
Hibe Destekleri kendi içinde; “Genel Destek Programı”, “KOBİ Proje Destek Programı”, “Tematik Proje Destek Programı”, “İşbirliği Güçbirliği Destek Programı”, Ar-Ge İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı”, “Girişimcilik Destek Programı” olarak sınıflandırılır. “Genel Destek Programı” haricindeki programlar işletmelerde proje kültürünü yerleştirmeyi amaçlayan programlardır.
İşletmeler, Kredi veya Hibe Destekleri’ne başvurmak için öncelikle KOSGEB’in veritabanına giriş yapmaları gerekmektedir. Geçtiğimiz yıl kayıt olan işletmeler kullanıcı adı ve şifreleriyle giriş yaparak bilgilerini güncellemeleri gerekmektedir.
Kayıt ve güncelleme işlemi destek.kosgeb.gov.tr sitesinden yaparak KOBİ Bilgi Dokümanı ve KOBİ Beyannamesi’nin çıktılarını imzalayarak, bu Belgelere İmza Sirküleri Fotokopisi, Faaliyet Belgesi, Sicil Gazetesi Fotokopisi’ni ekleyerek bu 5 belgeyi temsilciliğimize teslim etmeleri gerekmektedir.
İşletmelerimiz temsilciliğimizden Kayıt İşlemleri, KOSGEB Kredi ve Destekleriyle ilgili ayrıntılı bilgi alabilir.” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here