Korkmaz; “Bin bilsen de bir bilene sor”

22
“7-11 Yaş Aile Eğitimi Kurs Programı” Kırklareli Hamdi Helvacıoğlu İlköğretim Okulu Eğitim Salonu’nda 11 Ekim 2013 Cuma günü saat 10.30’da Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim ……
HABER MERKEZİ
“7-11 Yaş Aile Eğitimi Kurs Programı” Kırklareli Hamdi Helvacıoğlu İlköğretim Okulu Eğitim Salonu’nda 11 Ekim 2013 Cuma günü saat 10.30’da Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Korkmaz’ın yaptığı açılış konuşması ile başladı.
Programa Milli Eğitim Müdürü İbrahim Korkmaz’ın yanı sıra Şube Müdürlerinden Birsen Karael, Hacı Yaşık, Kırklareli Hamdi Helvacıoğlu İlköğretim Okul Müdürü Hüdayi Akgün katılım gösterdi.
Korkmaz Kursa yönelik olarak şunları kaydetti:
“Buraya katılım gösteren tüm velilerimizi canı gönülden tebrik ediyorum. Bende bir Veli olarak her zaman eksikliklerimizin olduğunu düşünüyorum. Dünyamız çok hızlı gelişiyor ve çocuklarımızda bununla birlikte hızla büyüyorlar. Onlarla iletişim kurmak zorlaşıyor bizlerde onlar gelişirken kendimizi geliştirmeliyiz. Bu Eğitim Programının çok katkı sağlayacağını biliyorum. Eğitim sadece okulda değil Beşikten mezara kadar’dır. Her zaman için savunduğum bir söz var ”Bin bilsen de bir bilene sor” çünkü her zaman her konuda bilgi sahibi olamayabiliyoruz” dedi.
Hamdi Helvacıoğlu İlköğretim Okulunda yapılacak olan kursu Uzman Psikolojik Danışman/0-18 yaş Aile Eğitimcisi olan Hüseyin Sadırlı tarafından verilecek. Kurs 14 hafta boyunca ikişer saatlik derslerden oluşacak.
Program konusunda Eğitimci olarak görev alan Sadırlı şunları kaydetti:
“7-11 yaş Aile Eğitim Programı etkili ebeveynlik yapma becerisini arttırmanın yanı sıra, çocuğun gelişimine, yaşına ve yaşadıkları olaylara uygun anne babalık yapmak için gerekli yöntemleri ve becerileri kazandırmayı, ayrıca engelli bireylere duyarlılık geliştirme konusunda bilinç kazandırmayı amaçlamaktadır. Programa 7-11 yaş arasında çocuğu olan anne babalar ve bakımda görevli olan kişiler katılabilmektedir. Programın toplam süresi 14 haftadır. Bu süre, 14 oturum hâlinde düzenlenmiş olup her oturumda ayrı bir tema işlenmektedir. Program haftada bir uygulanan oturumlardan oluşmaktadır ve oturumlarda grup ile sohbet, programda yer alan temalara bağlı olarak aktif katılımı destekleyecek şekilde yürütülmektedir. Her grup sohbeti sonunda ailelerin edindikleri bilgileri yakın çevreleriyle paylaşabilmeleri amacıyla özet ya da ek bilgilerin yer aldığı ekler verilmektedir. Sohbetler sonunda aileler o haftaki konuyla ilgili olarak kararlar almaya ve uygulamaya yönlendirilmektedir.
* 7-11 Yaş Aile Eğitim Kurs Programı Temaları
1- Tanışma ve Programın Tanıtımı
2- Anne –Baba Tutumları (Çocuğun Anne Babası Olmak)
3- İletişim Engelleri ve Dinleme Becerileri
4- Kendini İfade Etme Becerileri
5- Etkili İletişim (Olumlu Davranış Kazandırma Yolları)
6- İstenmeyen Davranışları Değiştirme Yöntemleri
7-Temel Alışkanlıklar ( Çocuğa Olumlu Alışkanlıklar Kazandırma)
8- Bedensel ve Cinsel Gelişim
9- Zihinsel Gelişim ve Dil Gelişimi
10- Sosyal Duygusal Gelişim ve Benlik Gelişimi
11- Yaşam Olayları
12- Çocuk Hakları
13- Çocukla Nitelikli Zaman Geçirmek ve Oyun Oynamak
14- Özel Eğitime İhtiyacı Olan Bireylere Duyarlılık Geliştirme  (Serkan Koçtürk) 
 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here