Konveyör Bant Otomasyon Sistemi geliştirdiler

13
Kırklareli Üniversitesi (KLÜ) Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu Elektronik Bölümü öğrencileri var olan  Konveyör Bant Otomasyon Sistemi’ne Renk Algılaması, Metal Algılaması ve Uzunluk Ölçümü özellikleri ekleyerek sanayicinin işini kolaylaştıracak.


HABER MERKEZİ
Üniversite öğrencilerinden Tamer Leblebici, Erkan Erdoğan ve Mehmet Ünal tarafından geliştirilen Bant Otomasyon Sistemi kullanıcı tarafından ilk olarak bant sonuna ulaşacak malzemenin özelliklerinin programlamasını yapılır ve sistem başlatılır. Ürün haznesinden ürünümüz bant üzerine bırakılır. Bant üzerinde ilk olarak renk algılaması, metal algılaması ve son olarak uzunluk ölçümü yapılır. Programladığımız özellikler haricinde istenmeyen bir ürün bant üzerinde ise bant sonuna ulaşmadan dışarı bırakılır”
Öğrenciler Tamer Leblebici yaptığı açıklamasında;
“Ülkemizde sanayinin ve üretimin gelişimiyle birlikte birçok ihtiyaçlar ortaya çıkmıştır. Bu paralelde bizde piyasa araştırması sonucu, böyle bir ihtiyacın var olduğunu tespit ettik ve proje çalışmalarına başladık.
Proje Danışmanımız Öğretim Görevlisi Fatih Kocamaz’ın direktifleriyle her hafta olağan proje görüşmelerimiz oldu. Bu görüşmelerde projeye nasıl başlayacağımızı, nelere dikkat edeceğimizi ve en önemlisi zamanı nasıl kullanacağımız hakkında bizim için çok önemli bilgilerini paylaştı. Projedeki başlıca amaç, sanayide üretim maliyetlerini düşürmek üretkenliği ve üretim kalitesini arttırmak, yapılması zor olan, insana fiziksel olarak zarar veren yorucu işlerde, sağlıksız ve zararlı ortamlarda çalışmayı gerektiren uygulamalarda insanın yerine makine kullanmaktır. Projede gelinen aşama ise mekanik ve elektronik kısmının tamamlandı. Yazılım kısmının ise yüzde 80’nin bitmiş durumda bulunuyor” dedi. (s)
 
 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here