Konca; “2023 yılında 500 milyar dolarlık ihracatla ekonomisi en iyi 10 ülke arasına girmeyi hedefliyoruz”

18
Lüleburgaz İş Adamları Derneği (LİAD), Balkan ülkeleri ziyaretlerinin ikinci durağında, Sırbistan’ın başkenti Belgrad’ da, Türk ve Sırp iş adamlarıyla buluştu.
Vahit İŞBAŞARAN
LÜLEBURGAZ
Belgrad’da, Türkiye-Sırbistan İş Adamları Derneği üyeleriyle gerçekleştirilen toplantıda konuşan Lüleburgaz İş Adamları Derneği Başkanı Cengiz Konca; "2023 yılında 500 milyar dolarlık ihracatla ekonomisi en iyi 10 ülke arasına girmeyi hedefliyoruz" dedi.  
Toplantıya LİAD Başkanı Cengiz Konca ile iş adamlarımız Suat Kayalı, Kadri Erol, Özkan, Gürbüz, Sayhan Şen, Bekir Kurt, Şükran Şahin, Hasan Hamiş, Hayrettin Çetinkaya, Fehmi Balkan ile Türkiye -Sırbistan İş Adamları Derneği Başkanı Ömer Şimşek, Türk iş adamlarından Nihat Ersan ile Sırp iş adamları ile iş kadınları katıldı.
Toplantıda ilk konuşmayı yapan Türkiye-Sırbistan İş Adamları Derneği Başkanı Ömer Şimşek, Lüleburgaz İş Adamları Derneğinin yönetici ve üyelerini aralarında görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek ; " Sırbistan gelen ilk iş adamlarından birisiyim. Burada kendime ait şirketimi kurdum.  Türkiye-Sırbistan İş Adamları Derneği’ni 2 yıl önce kurduğumuzda 10 üyemiz vardı. Şuan 50 üyemiz var. Burası cazibe merkezidir. Çıkan iç savaş sırasında yapılan katliamlardan dolayı, insanlarımızın Sırbistan’a karşı ön yargılılar. Bu ön yargılarımızdan kurtulmamız gerekiyor. Burada yatırım yapmak çok avantajlı. Belgrad, Gaziantep’ten bile size çok yakın. Vize uygulaması yok. Sırp dilinde kullanılan 4 bin tane Türkçe kelime bulunuyor. Ticaret açısından burası çok farklı. En kısa zamanda AB’ne girecekler. AB ülkelerinde vizesiz olarak 30 gün dolaşım hakkına sahipler. Ürünleri Avrupa ülkelerine gümrüksüz giriyor. Beş yakın ülkeye 5 saat mesafedeler. Bizim  geldiğimiz yıllardaki gibi zorluklar yok.2023 yılından önce AB’ne girecekler" dedi.
Lüleburgaz İş Adamları Derneği Başkanı Cengiz Konca’da konuşmasında kendilerine gösterilen ilgiden dolayı teşekkür ederek şunları söyledi. 
"  Yüz yüze görüşmelerde bulunmak ve Sırbistan’ın durumunun ne olduğunu öğrenmek için iş adamlarımızla birlikte bu geziyi düzenledik. Son bir hafta içerisinde ülkemizde ciddi gelişmeler oldu.2 günde 30 şehit verdik. Sınır ötesi harekat  oldu. Acılarımız daha dinmeden Van depremi oldu. Acılarımız nedeniyle 29 Ekim resepsiyonları iptal edildi. Bu iki acı olay birlik ve beraberliğimizin iyi bir göstergesi oldu ve bunun en güzel örneğini yaşadık. 2023 yılında 500 milyar dolarlık ihracat ile ekonomisi en iyi 10 ülkesi arasına girmeyi hedefliyoruz" dedi.
Yapılan karşılıklı ikili görüşmelerden sonra LİAD Başkanı Cengiz Konca,  Türkiye Sırbistan İş Adamları Derneği Başkanı Ömer Şimşek’e LİAD amblemli fincan takımı hediye etti. 
Sırbistan ziyaretinin ikinci gününde iş adamlarımız Belgarad’ın tarihi ve turistik yerlerini  ziyaret ettiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here