Komşudaki adalet kendi polisini tamamen akladı

17
Komşudaki adalet kendi polisini tamamen akladı

Ilimize bağlı Demirköy ilçesinin Iğneada Beldesi’nde yer alan Beğendik köyü balıkçılarından Yalçın Ercan’ın, Bulgar Sahil Güvenlik görevlilerince öldürülmesi olayında yeni gelişmeler yaşandı. Daha önce Bulgaristan adli makamlarınca beraat kararı verilen polisin suçsuzluğu askeri yargıtay tarafından da onaylandı. Yalçın Ercan’ın hayatını kaybetmesine neden olan Bulgar polisi Mihail Tsonkov hakkında soruşturma başlatan Sliven Bölge Askeri Savcılığı, polis memuru Tsonkov’un Türk balıkçıyı öldürdüğüne dair yeterli delil bulunmadığı gerekçesiyle takipsizlik kararı verdi.

Bu karar üzerine Sliven Bölge Askeri Mahkemesi de bu kararı onayladı. Son olarak Bulgaristan Askeri Yargıtayı’na giden dosyadaki karar hiçbir değişikliğe uğramadan onandı ve Tsonkov’un suçsuz olduğu karara bağlandı.

Daha önceki süreç nasıldı?

“17 Nisan 2008 tarihinde Mutludere açıklarında avlanan ‘Ömer Reis 2’ adlı balıkçı teknemize Bulgar Sahil Güvenlik güçlerince müdahalede bulunulmuş ve Yalçın Ercan adlı vatandaşımız Bulgar polisinin silahından çıkan mermiler sonucu hayatını kaybetmişti.

Bulgaristan yetkililerince durum, balıkçı teknesinin kara sularını ihlal etmesi sonucu meydana gelen olayda Bulgar polisinin silahının ateş alması üzerine balıkçımızın yaralandığı ve hastaneye giderken hayatını kaybettiği yönünde açıklandı.

Bulgar makamları tarafından yürütülen soruşturma neticesinde ilk olarak “dikkatsizlik ve görevi ihmal sonucu ölüme sebebiyet vermekle” suçlanan Bulgar Polisi daha sonra tamamen teorik gerekçelere dayanan yeni unsurların yer aldığı bir raporla beraat etmişti.”

Ölen balıkçı Yalçın Ercan’ın ailesinin Bulgar makamlarının bu adaletsiz kararı neticesinde şimdi AIHM’ye gitme hazırlığı içerisinde olduğu öğrenildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here