Komşu’da utanç referandumu

17
* Aşırı ırkçı parti ATAKA’nın bastırmasıyla Bulgaristan’da Türkçe haber yasağı halka sorulacak.

HABER MERKEZİ
Türkçe haber programının yasaklanması için uzun süredir kampanya yürüten ırkçı ve aşırı milliyetçi ATAKA partisinin lideri Volen Siderov, Başbakan Boyko Borisov ile bir araya gelerek istediği desteği aldı. Vatan’ın haberine göre, Başbakan Borisov, lideri olduğu GERB partisinin, Türkçe haber programı için halk oylaması yapılması önerisine parlamentoda destek vereceğini açıkladı.
Referandum sonucu halkın söz konusu haberleri isteyip istemediğinin kesin olarak ortaya çıkacağını belirten Borisov, herkesin uydu alıcılarıyla istediği dilde istediği yayını seyretme şansı olduğunu söyledi.
Bulgaristan’da hiçbir özel televizyon kanalının yabancı dilde yayın yapmadığını kaydeden Borisov, devlet televizyonunun bir ayrıcalığı olmaması gerektiğini savunarak, "En iyisi bu durumu halka sormak ve referandum sonucuna göre hareket etmektir" diye konuştu.
Bulgaristan Parlamentosu ATAKA’nın önergesini kabul ederse Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov’un onayının ardından devlet televizyonu BNT’nin 1’inci kanalında hafta içi her gün 10 dakika olarak yayımlanan Türkçe haber programının yasaklanıp yasaklanmaması konusunda referandum yapılacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here