“Komşu Nükleer Santrale Hayır De” destek kampanyası başladı

13
Doğal Yaşamı Koruma Vakfı Kırklareli İl Temsilcisi Göksal Çiğdem, Bulgaristan’da kurulması planlanan Nükleer Enerji Santrali için yapılacak olan referandum dolayısıyla “Komşu nükleer santrale hayır de” destek kampanyası başlatıldığını bildirdi.
HABER MERKEZİ
Doğal Yaşamı Koruma Vakfı Kırklareli İl Temsilcisi Göksal Çiğdem yaptığı yazılı açıklamasında şunları söyledi;
“27 Ocak 2013’te Romanya sınırında ki Belene bölgesine kurulması planlanan Nükleer Enerji Santrali için Bulgaristan’da yapılacak referandum da DAYKO Kırklareli ve Edirne İl Temsilcilikleri "Komşu nükleer santrale hayır de" destek kampanyası başlatmıştır. Nükleer önce seni, sonra bizi, hepimizi öldürür. Sloganıyla nükleer felaketlerin sonuçlarına dikkat çekerek afiş ve broşürlerle referandumda hayır oyu kullanılması için hem Bulgaristan hem Türkiye sınır kapılarındaki geçişlere yönelik çalışmalar başlatmıştır. Çevre kirliliği ile birlikte yaşam alanlarının daralması dünyamızda korkunç boyutlara ulaşmıştır. Bilim adamları sürecin bu şekilde devam etmesi halinde tün canlı hayatın büyük bir tehdit altında olduğunu açıklamalarında ortaya koydular. İnsanoğlu Nükleer felaketler karşısında çaresizliği yaşamıştır. Japonya Fukuşima Nükleer Santralı buna bir örnektir.
Çok yakınımızda yaşanan Çernobil kazasının ölümcül etkileri toplum sağlığını bozmuş, Toplumsal maliyetinin bedeli  artan kanser vakalarıyla çok yüksek olmuştur. Yaşananları kader olarak değerlendirmemiz öğretilmiş, bizlerde kader diyerek ölmüşüz.. Nükleerin dehşet verecek boyuttaki tehlikeleri anlatılmamış, öğretilmemiş, Felaketler yaşanana kadar da görmemişiz. Nükleer felaketlerin çok canlı örneği varken ve bu felaketler binlerce cana mal olduğundan "komşu nükleere hayır de" diyoruz. Hava durumu haberlerinde "Balkanlardan gelen, soğuk hava, sıcak hava veya yağışlı hava yurdu etkisi altına alacaktır " diye anonsları sık sık duyarız. Yaşanacak olası bir nükleer kazada hava durumunda bu defa " Balkanlardan gelen radyoaktif bulutlar nedeniyle dışarı çıkmayın, Yağmurda ıslanmayın, hayvanlarınızı dışarı salmayın" anonsları duyulacaktır. Çünkü 1986 Baharında ki Çernobil kazasında bu anonsları duyduk. Bugün diğer canlılarla birlikte paylaştığımız yer küreyi, gelecek kuşakların yaşam haklarını yok ederek, bırakmaya hakkımız yok” dedi. (Ufuk Ertop)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here