KOFÇAZLI

12
Acaba Kim Parlayacak

 

 

Fatih Eser


Bir seçim dönemine daha girmiş bulunuyoruz. Bu süreçte partilerde aday adayı isimleri de artmaya ve vatandaş tarafından da merak edilmeye başlandı. Bu konuda ser verip sır vermeyen tek parti de sanırım AK Parti’dir. AK Parti’de vatandaşın ağzında dolaşan aday sayısı ne kadar fazla ise parti yönetiminden de tam tersine o kadar az hatta hiç açıklama yapılmıyor. Belediye Seçimleri’nde vatandaşların partiden ziyade isme de çok önem verdikleri kanıtlanmış bir gerçektir. Hal böyle iken AK Parti’de de acaba bu sefer hangi isim öne çıkacak düşüncesi merak uyandırıyor. 
Geçen dönem hiç akıllarda yok iken son dakikada Cengiz Bağdan ismi çıkmıştı. Daha önceden ismi hiç bahsedilmeyen hatta MHP’den aday çıkmasına kesin gözüyle bakılan Cengiz Bağdan son anda AK Parti’den aday çıkmıştı ve beklenen patlama yaşanamamıştı. Başbakan’ın Kırklareli’ye hatta Trakya’ya bakış açısı ve bu bölgeleri belediye anlamında almak istediği bilinen bir gerçek. Tabi bunu yapabilmesi için de sağ kesimin üzerinde fikir birliğine varabileceği bir isim çıkması da mecburi bir gerçek. Bu ismi belirlerken de çok dikkat edilmesi gerekiyor.
AK Parti’de dolaşan isim sayısı oldukça fazla. Selahattin Minsolmaz, Ertan Özbek, Cengiz Bağdan, Yurdaer Ulus, Emin Tunç, Şaban Erden, Turhan Altıntel isimleri en önde gözüken isimler. Bu isimlere daha eklemek de mümkün. Hal böyle olunca da merak gitgide artmaya başlıyor. Acaba hangi isim ön planda olacak ve Sayın Başbakan hangi isimde karar verecek? AK Parti yönetimince tabanda oluşan Selahattin Minsolmaz desteği ve talebi geçen dönemlerde göz ardı edilince ve yanlış tercihler kullanılınca beklenmedik hüsranlar yaşandığı unutulmamalı. Geçen dönem Belediye Başkanlığı için ve ardından Milletvekilliği için adı geçen ve her seçim döneminde ismi ön plana çıkan ve tabanın sevgi ve saygısını kazanmış Selahattin Minsolmaz ismi bu sefer bir hata ve yanlış tercihe kurban gitmemeli. Tavanda söylenecek isimlerin ne kadar yanlış sonuçlar doğurduğu iyi süzülmeli ve tabanın talepleri iyi irdelenmeli.
Aday olacak kişinin iktidarın nimetlerinden faydalandırabilecek, iktidarın ağırlığını burada hissettirebilecek bir aday olması beklenecek. Bahsi geçen tüm isimler çok değerli ve Kırklareli için hizmet vermiş kişilikler. Ancak dediğim gibi önemli olan tabanın sevgisini kazanmış ismi göz ardı etmemek. Tabi CHP’nin Kırklareli’deki ağırlığı da unutulmaması gereken bir gerçek. CHP adayının karşısına çıkan adayın işi zor ama şu anki tablo ile kesinlikle imkansız değil. Burada da asıl belirleyici unsur isim olacak. Milletvekilliği aday sıralaması sürpriz isimleri kaldırır belki ama belediye seçimlerinde sürpriz isim daha çok hüsran yaratır diye düşünüyorum. AK Parti eğer Kırklareli ilini istiyor ise temayül yoklamalarını tavana değil tabana dönük yapmalı ve birleştirici isimde bir araya gelmeli diye düşünüyorum. Kırklareli’deki Selahattin Minsolmaz isteği ve talebi değerlendirilmeli. Çalışkan, işbilen, siyasette tecrübelenen bir Selahattin Minsolmaz iktidarın en önde gelen adayı olmalı düşüncesindeyim.
Tabi yazının başlığındaki Acaba Kim Parlayacak sorusunun cevabını AK Parti Genel Merkezi verecek. Verilecek karadan sonra ayrışma yaşanmaz ise çekişmeli bir seçim bizleri bekliyor demektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here