Kofçaz’da 5 çeşit buğday hasat edildi

11
Gelibolu Tohumu’ndan dekara 377 kilogram verim alındı 
HABER MERKEZİ
Kırklareli merkeze bağlı Kofçaz İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından, Buğday ve Buğday çeşitliliğinde verime ve kaliteye yönelik ‘Tarım Günü’ yapıldı.
21 Temmuz 2011 Perşembe günü saat 11.30’da Kofçaz ilçemizde yapılan ‘Tarım Günü’nde Semih Göç’e ait arazide ekili olan 5 çeşit ekmeklik buğday hasat edildi. Her biri 1 dekar olmak üzere Bereket, Flamura 85, Gelibolu, Pehlivan ve Selimiye çeşitlerinden oluşan toplam 5 dekar alanda buğday çeşit demonstrasyonu kuruldu.
Düzenlenen Buğday ve Buğday çeşitliliğinde verime ve kaliteye yönelik ‘Tarım Günü’ne Kofçaz Kaymakamı Enver Özderin, Kırklareli İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili  Mehmet Özcan, Pınarhisar İlçe Müdürü Hüseyin Yığın, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl ve ilçe Müdürlüğü personeli, çevre köylerin muhtarları ve çiftçiler katıldı.
* “5 çeşit buğdayın hasadı için toplandık”
Kofçaz İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hüseyin Yığın demonstrasyon ile ilgili olarak yaptığı konuşmasında şunları kaydetti:
“İl Müdürlüğümüz tarafından 29 Ekim 2010 Cuma günü Edirne Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nden tedarik edilmiş olan sırasıyla Bereket, Pehlivan, Gelibolu, Flamura 85 ve Selimiye Buğday çeşitleri ile 206 ada 3 nolu parselde demonstrasyon kuruldu. Söz konusu demonstrasyona toprak tahlili yaptırıldı. Dekara 20 kilogram tohumluk kullanıldı. Ekimle beraber Toprak Altı Gübresi olarak dekara 20 kilogram 20.20.(0) Gübresi verildi.
20 Şubat 2011 Pazar günü Chlorsülfüron %75 etkili maddeli ilaç ile yabancı otlara karşı ilaçlama yapıldı. Kardeşlenme döneminde 3 Mart 2011 Perşembe günü %26’lık Amonyum Nitrat Gübresi dekara 25 kilogram olarak tatbik edildi. Sapa kalma döneminde ise 15 Nisan 2011 Cuma günü %33’lük Amonyum Nitrat dekara 8 kilogram olarak uygulandı.
Bugün düzenlediğimiz bu buğday demonstrasyonu ile amacımız çiftçilerimize ilçemizdeki verim durumlarına göre çeşitleri göstermektir.”
* “Amacımız yöremizdeki çiftçilerimizin gelir seviyesini yükseltmek”
Yörede ekilebilir toprakların yüzde 70’ne buğday ekildiğini belirten Kofçaz Kaymakamı Enver Özderin şunları kaydetti:
“Topraklarımızdan dekar başına ne kadar verim alabileceğimizi göstermek amacıyla geçtiğimiz yıl Ekim ayında ekimini gerçekleştirdiğimiz Bereket, Pehlivan, Gelibolu, Flamura 85 ve Selimiye Buğday çeşitlerinin hasat gününde burada toplandık. Buğday toplumların her zaman beslenme kaynaklarında en önde gelenlerinden birisi olmuştur. Gelecekte de bunun böyle olacağını belirtmek istiyorum.  
Yöremizde genelde sulu tarım yapılmadığı için kuru tarımda yaklaşık olarak ekilebilir arazimizin yüzde 70’ini buğdaya ayırıyoruz. En iyi dönemde bile dekar başına ürün verimi çok yüksek olmadığı için böyle bir çalışmayı başlattık. Buradaki amacımız yöremizdeki çiftçilerimizin gelir seviyesini yükseltmek ve ayrıca toprağımızda hangi çeşit ürünün yetişebileceğini belirlemektir”  
Yapılan konuşmaların ardından bir çeşit ayrı ayrı biçerdöverle biçilerek, Kofçaz İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkililer tarafından tartıldı. Yapılan tartılar sonucunda 1 dekarda; Gelibolu Tohumu’ndan 377 kilogram, Pehlivan Tohumu’ndan 371 kilogram, Bereket Tohumu’ndan 340 kilogram, Flamura 85 Tohumu’ndan 329 kilogram, Selimiye Tohumu’ndan 307 kilogram Buğday ürünü elde edildiği belirlendi. (s)  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here