Kofçaz İlçe Milli Eğitimi “Küçük Mucitler Etkinliği” düzenlendi

42
Kırklareli’nin Kofçaz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü gençlere bilimi sevdirmek ve uygulamalı olarak gösterimini sağlamak adına Kaymakam Ali İhsan Başak..
HABER MERKEZİ
Kırklareli’nin Kofçaz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü gençlere bilimi sevdirmek ve uygulamalı olarak gösterimini sağlamak adına Kaymakam Ali İhsan Başak ve Doğu Süt Ürünleri Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Doğu’nun sponsorluğunda organizasyon düzenledi. “Mucit Amca” olarak bilinen Fizikçi Melih Yalçıneli yaptığı gösterilerden sonra İlçe Milli Eğitim Müdürü Serkan Arslan ile Kofçaz Kaymakamı Ali İhsan Başak’ı makamında ziyaret ettiler. 
İlçede ilk kez böyle bir bilim gösterisi düzenlenmesi büyük ilgi ile karşılandı. Gösteri hakkında bir açıklama yapan Melih Yalçıneli;
“Bilimin çok eğlenceli ve şaşırtıcı olabileceğini göstermek ve innovasyon kültürünü çok küçük yaşlardan itibaren kazandırmak amacıyla “Küçük Mucitler Bilim Gösterisi”ni eşim Mucit Abla Elçin Yalçıneli ile yurdumuzun dört bir köşesinde sergiliyoruz. Gösterilerimiz katılımcıları yaratıcılığa ve icada yönlendiren, gizemleri ortaya çıkarıp, oyun, drama ve yarışmalarla bilimi eğlenceli yapan, illüzyon olmamasına rağmen sihirbazlık şeklinde algılanan, öğrenmesi kolay, uygulanması pratik, ilgi oluşturup alışkanlık yapan ev eşyaları ve atık malzemeleri laboratuara dönüştüren sadece çocukları değil her yaştaki insanları etkileyen “unutulmaz” deneylerden oluşuyor” dedi.
Organizayona İlçe Kaymakamı Ali İhsan Başak, Belediye Başkanı Mehmet Balcı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Serkan Arslan, Yazı İşleri Müdürü Cengiz Halit Şen, İlçe Tarım, Gıda ve Hayvancılık Müdürü Hasan Doğan, Mal Müdürü Tünay Üstün katıldı. 
* Gösterinin İçeriği
Hayvanat Bahçesi: Bu aktivitede çocuklara sesin nasıl oluştuğunu anlatıyoruz. Bu amaçla boğazımızdaki ses tellerine benzeyen ipleri çocuklara gösterip bundan ses çıkartmalarını istiyoruz. Çocuklar biraz uğraşınca ipten tınn gibi sesler çıkartabiliyorlar. Biz ipin ucuna atık bir malzeme bağlayarak ipten bir kedi miyavlaması çıkartıyoruz. Büyük bir heyecan ve alkışla şok geçiren çocuklar sihirbazlık mı diye düşünmeye başlarken onlardan bir kaçını yanımıza alıp aynı sesi onlara da çıkarttırıyoruz. Daha sonra ipin ucuna başka bir atık malzeme bağladığımızda ipi bir köpek gibi havlatıyoruz. Hatta bu köpeğin yavrusunu anne ve babasının seslerini de çıkartıyoruz. Bu şekilde farklı atık malzemelerle yakından tanıdıkları bir çok hayvanın ( tavuk, ördek, inek, at, eşek, martı,yunus balığı, aslan) seslerini çıkartıyoruz ve nasıl yapıldığını çocuklara da öğretiyoruz. Çocuklar bu deney gösterisi sonunda seslerin oluşmasında hangi faktörlerin etkili olduğunu seslerin ince ve kalın olmasına nelerin neden olduğunu keşfediyorlar. 
Süpermen Havanın Gücü: Bu aktivitede çocuklar sıkıştırılmış havanın ne kadar etkili ve güçlü olabildiği anlatılacaktır. Havanın sıkıştırılması için basit bir yöntem gösterildikten sonra katılımcılardan bir sadece üflenerek yani nefes gücü ile yerden 3-5 cm kadar havaya kaldırılacaktır. Çocuklar kadar büyüklerin de büyük ilgisini çeken bu gösteri daha önce 4 TV kanalında yayınlanmıştır. Bu yolla sadece üflenen hava ile bugüne değin kaldırabildiğimiz en büyük ağırlık 135 kg dır. Özellikle bu gösteriyi ön plana koyarak en 135 kilodan daha ağır bir insan bulabilirseniz basının da önünde bir rekor denemesi gerçekleştirebiliriz. Bu gösteri o kadar çok ilgi çekmektedir ki gösterinin meydan okuması yapıldıktan sonra hemen herkes cep telefonları kameralarını açıp olayı kayda almaya çalışmaktadırlar.
Topu Fırlatan Düzenek: Bu aktivitede çocuklardan birinin önce bir pinpon topunu bir kuş gibi havada asılı tutması sağlanacaktır. Daha sonra başka bir çocuk tarafından bu topun gittikçe daha yükseklere çıkacak şekilde bir düzenek oluşturması sağlanacaktır. Arkasından bir başka çocuk topu uygun malzeme de kullanılarak bir roket gibi 3-4 metre havaya fırlatabilecektir. Aktivite sırasında çocuklara sorulan özel bir sorunun 3 yaratıcı cevabından sadece birini bile çocukların bilme oranı %1’dir. Bilen çocuklara küçük ödüller verilmektedir. Bu deneyle bir tabanca ile tüfeğin çalışma prensipleri anlaşılır hale getirilecektir. Ayrıca bu yöntemle çalışan yeni bir roket sistemine değinilecektir. 
Roket: Bu aktivitede atık bir pet şişesi bir rokete dönüştürecektir. Sadece bir pet şişe bir çivi kolonya bir kaç karton boru ve bir kibrit kullanılarak yapılan bu deneyde çocuklar etkiye tepki prensibini keşfetmektedirler. Seyirciler bir 10dan geriye doğru sayacaklar ve 0 dendiğinde roket 5-10 metre kadar ileriye gidebilecektir. Arkasından aynı roket en 5 metre yukarıya tavana fırlayacaktır. Uygun şartlar sağlanması durumunda bu roketin AVM’nin 3. katına kadar çıkabildiği gözlenmiştir. 5 yıldır gözlemlediğimiz kadarıyla çocukların en çok ilgisini çeken ve en az 3-4 defa tekrarladığımız halde hala tekrarı istenen deney bu çalışmadır.
Mucit Amca Kimdir: Melih Yalçıneli; yetiştirdiği öğrencisiyle Bilim Olimpiyatları’nda Türkiye’ye ilk dünya şampiyonluğunu ve ilk dünya rekorunu kazandırmıştır. Sayesinde Türkiye 3 yıl takım olarak ilk 10’da yer almıştır. 8 yılda hazırladığı 8 ciltlik özel çalışma seti 20 yıldır 10 ülkede fizik olimpiyatçıları için bir başucu kitabıdır. 250 sıradan malzeme ile 10 farklı temada geliştirdiği sıra dışı programı ile atık malzemeler bir laboratuara, deney etkinlikleri eğlenceli bir sihirbazlık okuluna dönüşmüştür. Okullarda 10 yaşında başlayan fen dersleri sempatik yöntemleri sayesinde uygulama yaptığı 300 Anokulu’nda 2 yaşa kadar inmiştir. TRT’nin 4 kanalında 2 yıl yayınlanan ve çocuk programları arasında yüksek izlenme oranı yakalayan programını izleyen 3 milyon çocuğa ekranda bilimi sevdirmiş, son 4 yılda 67 İl, 200 İlçe’yi dolaşmış, sergilediği bilim gösterisi ile ayaklı bir bilim merkezi şeklinde 200 bin çocuğa unutulmaz anlar yaşatmıştır. Melih Yalçıneli eğitim kariyer ve sivil toplum odaklı 5 uluslararası projede kilit uzman olarak proje yöneticiliği yapmıştır. Dünyada 200 kadar bilim merkezi kurmuş olan Verner Johnson isimli şirketin Türkiye temsilcisidir. (Fatih Eser)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here