Kocahıdır’ın öğrencileri baharı neşeyle karşıladı

26
Kırklareli Kocahıdır İlkokulu 4. Sınıf Öğretmeni Buket Gövce tarafından hazırlanan program kapsamında “Türk Toplulukları Haftası” 21 Mart 2014 Cuma günü saat 11.00’de okul bahçesinde düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.

HABER MERKEZİ
Kırklareli Kocahıdır İlkokulu 4. Sınıf Öğretmeni Buket Gövce tarafından hazırlanan program kapsamında “Türk Toplulukları Haftası” 21 Mart 2014 Cuma günü saat 11.00’de okul bahçesinde düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.
Etkinliklere; Okul Müdürü Bayram Ali Çamdere, Müdür Yardımcısı Tuncay Kaplıca, Okul öğretmenleri, öğrenciler ve veliler katıldı. Çeşitli etkinliklerin yer aldığı programın açılış konuşmasını 4/C Sınıfı öğrencisi Emir Ata Güngörür yaptı. Güngörür yaptığı konuşmasında şunları kaydetti:
“Nevruz Türk Dünyası’nda bayram olarak kutlanır. Bu bayramın tarihi 21 Mart’tır. Nevruz "Yeni Gün" demektir. Türk’ün Ergenekon’dan çıkış günüdür. Yapılan araştırmalara göre Türkler arasında M.Ö 3. yüzyıldan beri kutlanan bir bayramdır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurulduğu dönemde, 21 Mart 1922 tarihinde, kendi kültür geleneklerini yaşatma çerçevesinde, bizzat Atatürk’ün huzurunda Nevruz şenlikleri yapılmıştır. Türk Dünyasında aralıksız kutlanan bu bayram 30-40 yıldan beri Türkiye genelinde ihmal edilmiştir. Ancak 1995 yılından itibaren tekrar kutlanmaya başlanmıştır. 21 Mart gecesi Türk toplulukları tarafından kutsal kabul edilir. Bu nedenle de bayram sayılır ve resmî tatil yapılır. Nevruz’da genelde "Cennet Taamlarından" kabul edilen özel yemekler yapılır. Gündüz değişik eğlenceler yapmak, gece de ateş yakmak Nevruz’un değişmez uygulamalarındandır. Örs üzerinde kızdırılmış demir dövmek, ateş üzerinden atlamak bunlardan bazılarıdır. Nevruz’un genel ortak özelliği baharın habercisi olmasıdır. Ayrıca Türklerin Ergenekon’dan çıkışı ile ilişkilendirilmekte ve Ergenekon Bayramı olarak da nitelendirilmektedir. Osmanlı Devleti’nde de kutlanmıştır. Anadolu’daki Kara Keçili aşiretlerinin, Ertuğrul Gazi’nin mezarı başında bir çeşit "Yörük Bayramı" olarak kutlamaları II. Abdülhamid dönemine kadar sürdürülmüştür. Nevruz yalnızca bir mevsim müjdecisi değildir. Aynı zamanda geleceğin yeniden değerlendirilmesi için bir fırsat günüdür. Yine tembelliğin, yılgınlığın, korkunun ve umutsuzluğun geride bırakıldığı gündür.”
Konuşmanın ardından; Neslihan Kolcan, Tuğçe Çakıllıkaya, Tuğberk Dal, Melih Sevim, Arda Çetin ve Sedat Demirseven tarafından günün anlam ve önemine ilişkin şiirler okundu. Fidanlar dikildi. Lokmalar pişirilip dağıtıldı.  Anasınıf öğrencileri rontlarını sahnelediler. Çeşitli yarışmalar düzenlendi. Uçurtmalar uçuruldu. Ateş yakılarak üzerinden atlanıldı. Çalınan canlı müzik eşliğinde başta öğrenciler olmak üzere programa katılan öğretmen ve veliler doyasıya eğlendiler. (Savaş Eskici)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here