Koca; “Trafik Sigortanızı yaptırmazsanız hayatınız boyunca borç ödersiniz!”

13
Kırklareli Nazar Sigorta İşletme Müdürü Gökhan Koca Trafik Sigortası yaptırılmaz ise başımıza neler gelebileceğini anlattı.
HABER MERKEZİ
Kırklareli Nazar Sigorta İşletme Müdürü Gökhan Koca Trafik Sigortası yaptırılmaz ise başımıza neler gelebileceğini anlattı.
“Çok cüzi rakamlar da olan Trafik Sigortası vatandaşların hayatları boyunca borç ödemekten kurtarıyor” diyen Koca; “Böyle şeyler başımıza gelmeden maalesef bilmiyoruz ben yıllardır bu işi yapıyorum birçok müşterim sigortası bittiği halde yarın yaptırırım dedi ve başlarına hayatları boyunca borç ödeyecekleri durumlar geldi” diye konuştu.
Koca şunları kaydetti: “Trafik Sigortası ikili kazalarda karşı tarafa ödenecek olan Hazine Müsteşarlığı’nın belirlemiş olduğu limitler çerçevesinde hasar ödemesi sağlanır. Bu hasar ödemeleri Hazine tarafından her sene 1 Ocak’ta artırılır. Sadece arabaların değil yayaların da ölümü veya hayvanların ölümünde veya sürekli sakat kalmasında da Trafik Sigortanız prim ödemesi yapar. Amacı karşı taraf için yaptırılan bir poliçedir. Ekstra bazı poliçeler vardır Trafik Sigortaları’nda. Bu Sigorta Şirketleri’ne göre değişkenlik gösterir. Bir şirket yol yardım teminatını verir bir başka şirket vermez. Herhangi bir kazadan veya olaydan dolayı avukata ihtiyaç duyulursa avukatlık ücretleri karşılanır. Cebimizden para çıkmaz. Bu şekilde her motorlu taşıtın yaptırmak zorunda olduğu bir poliçe şeklidir Trafik Sigortası. Trafik sigortasını yaptırmazsak; Emniyet güçleri tarafından aracımız çevrildiğinde Trafik Sigortamız yok ise aracımız direkt bağlanır. Hem ceza yeriz hem aracımız otoparka çekilir. İkincisi, poliçemiz yoksa ve maddi hasarlı bir trafik kazasına karışırsak poliçemiz olmadığından dolayı karşı tarafa prim ödemesi yapılmaz. Herhangi bir ölümlü kazada ise, Trafik Sigortamız yoksa bir yayaya çarptığımızda veya başka bir taşıta çarptığımızda cezaları çok ağırdır. Hapis cezasına kadar ulaşır ve ölü teminatı da çok yüksek meblağlardadır. Ölüm durumunda kişi başına ödenecek prim. Kişi 268 bin TL’dir. Kaza başına toplamda 1 milyon 340 bin lira ödeme yapar 2014 için rakamlar bu şekildedir. 2015’de bu tarife Hazine Müsteşarlığı tarafından güncellenecek olup teminat limitleri yükseltilecektir. Maddi tazminatlar ise araç başına 2014 yılı için 26 bin 800 lira kaza başına toplamda 53 bin 600 TL. prim ödemesi yapar. Yaptıracağımız çok küçük rakamlarla, Trafik Sigortaları bizi bu ödemelerden yoksun kılar. Sigorta karşı tarafa bu primleri öder. Karşı tarafın poliçesi de bizim için öder. Çünkü karşılıklı yapılan bir poliçe tarzıdır Trafik Sigortası. Vatandaşlarımızın bu konuya biraz daha duyarlı olması gerekmektedir.” (Berkay Çamlı)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here