KLÜ, “13. Uluslararası Sanatla Uyanmak Festivali”nde

0
Kırklareli Üniversitesi (KLÜ) Kosova-Prizren “13. Uluslararası Sanatla Uyanmak Festivali”ne katılarak, sergi açılışı, panel ve konser gibi bir dizi etkinlikle festivale destek verdi.
HABER MERKEZİ
Kırklareli Üniversitesi (KLÜ) Kosova-Prizren “13. Uluslararası Sanatla Uyanmak Festivali”ne katılarak, sergi açılışı, panel ve konser gibi bir dizi etkinlikle festivale destek verdi. 23 Mayıs 2015 tarihinde başlayan festival, 30 Mayıs 2015 tarihine kadar Prizren, Priştine, İpek, Mamuşa, Tiran ve Bijelo Polje’de düzenlenecek etkinliklerle devam edecek. 
Festival programının ilk gününde Kırklareli Üniversitesi tarafından İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk kitaplığı kartpostal arşivindeki “Balkanlar” temalı kartpostallardan oluşan ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kütüphaneler Ve Müzeler Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Kartpostallarda Balkan Esintisi” isimli sergi, kütüphaneci Ayşe Kasap ile Nusret Sönmez tarafından hazırlanan “Evvel Zaman İçinde Çocuk Dergileri” adlı sergi ve Kırklareli Üniversitesi tanıtım standının açılışları yapıldı.
Festival katılımcıları, sergilere ve stantlara yoğun ilgi gösterdi. Kırklareli Üniversitesi akademisyenleri, festival programının ikinci gününde gerçekleşen “Balkanlarda Osmanlı Kültür Mirası” konulu panele konuşmacı olarak katıldı. 24 Mayıs Pazar günü, saat 15.00’da düzenlenen Panelin Moderatörlüğü’nü Kırklareli Üniversitesi Balkan Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Vekili Ahmet Altay yaptı. Panelde; Kırklareli Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Raşit Gündoğdu, “Bir Kültür Mirası Olarak Balkanlarda Bulunan Osmanlı Arşiv Belgeleri” konulu, Çağdaş Türk Lehçeleri Ve Edebiyatları Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ertuğrul karakuş ise “Makedonya’da Osmanlı Kültür Varlığı” adlı ve Kırklareli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Feim Gashi de “Kosova’nın İslam ile Tanışması” isimli sunumlar yaptılar. (Kadir Sinici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here