Kızından ayrı kalmak kitap yazdırdı

19
Kırklareli’nin Babaeski İlçesi’nde yaşayan ailesinden, işi nedeniyle 2 yıl ayrı kalan Özgür Erdim, kendini affettirmek ve kızına manevi miras bırakmak için kitap yazdı.
HABER MERKEZİ
Kırklareli’nin Babaeski İlçesi’nde yaşayan ailesinden, işi nedeniyle 2 yıl ayrı kalan Özgür Erdim, kendini affettirmek ve kızına manevi miras bırakmak için kitap yazdı.
Oldukça yalın ve sürükleyici anlatımıyla kızından ayrı kalan bir babanın yaşadığı duygusal çöküntülerle nasıl başa çıkılacağı ile ilgili tecrübelerin yer aldığı kitap, durup düşünmenizi, okudukça da kendinizi karakterin yerine koymanızı sağlıyor.
Sizin de başınıza gelmesi muhtemel durumlar ile karşılaştığınızda neleri göze alabilirdiniz diye soruyor ve Kitabın Yazarı Özgür Erdim, yaptığımız görüşmede şunları kaydetti:
– Özgür Erdim ve “Ada”yı bize biraz tanıtabilir misiniz?
Özgür Erdim, cana yakın ve güvenilir özellikleri ile tanınan hoş sohbet biridir. Duygularını ön planda tutan biri olduğunu da söyleyebilirim.  Ada’nın içinde yer alan ana karakterdeki genel izlenimlerde aynı şekilde, fakat benimle çok alakalı ve hatta birebir ben olduğumu söylemek yanlış olur. Ada psikolojik bir roman, düşünce yazısı ve birazda araştırma yazısı aslında.
– Bu kitabın sizce diğer kitaplardan bir farkı var mı?
Bence var. Neden olarak da insan psikolojisinin çaresizlikle ve yalnızlıkla bir çeşit imtihanını gözler önüne seriyor. Onun için çok şey ifade eden bir kişiyi kaybediyor ve dünya başına yıkılıyor. Fakat bu durumdan kurtulmak veya acısını hafifletebilmek için seçtiği yol ona başka duygular yaşatıyor. Araştırma sonucu elde edilen değişik bilgiler de içerisinde yer alıyor.
– Kitap yazmak düşüncesi ve bu yazım sürecini anlatabilir misiniz?
Ailem Babaeski’de yaşıyor. Ben iş icabı iki yıllık bir süreçte ailemden ayrı kalmak zorundaydım.  Eşim ve kızımla ayrı kaldığımız bu süreçte yaşanılan sıkıntılara karşı bir nevi kendimi affettirme ve kızıma bırakabileceğim manevi miras olarak gördüğüm için yazdım. 6 yıllık bir süreçte çok fazla çelişki ve imkânsızlıklar yaşadım fakat ayrı kaldığım bu süreçte başa çıkmanın en etkili yolu buydu.
– İnsanlar bu kitabı neden almalı ya da neden okumalı?
Bence bu kitabı duygu boğulmalarıyla başa çıkma yöntemi ya da bir nevi kendi psikolojisiyle insanın oyun oynaması olarak görülebileceği için okumalıdır.  Kırklareli öncesinde İstanbul’da yaşadığım dönemde gezdiğim ve hatta hep yaşamak istediğim mistik bir yapıya sahip yerlerde başlıyor ve Güneydoğu’ya kadar uzanıyor. Bir aşk hikâyesi gibi görünüyor ama sonu bambaşka bitiyor. İlginç ve güzel bir tarafı var.
– Son olarak yazarken içinde bulunduğunuz duygu ve düşüncelerinizi alalım
Ada benim ilk kitabım ve tamamen özgün. Bunu sağlayabilmek için özel bir uğraş verdiğimi söyleyebilirim. Yazmak, konuşmak gibi olmuyor. Bir duyguyu konuşma diline benzer bir dille okuyucuya aktarmak gerçekten çok zormuş. Kitabımı okuyanların iyi dileklerini duydukça iyi ki yazmışım diyorum ve tabi ki sizlere de Ada’yı okumanızı öneriyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here