Kızılcıkdere köyünde verime ve kaliteye yönelik Buğday Çeşit Demonstrasyonu kuruldu

23
Kızılcıkdere köyünde verime ve kaliteye yönelik Buğday Çeşit Demonstrasyonu kuruldu

Yöremizde ekilişi yapılan Buğdaydaki verim düşüklüğünü ortadan kaldırarak verimi ve kaliteyi yükseltebilmek için, Kırklareli Tarım Il Müdürlüğü 2009 Yılı Il Eğitim ve Yayım Programı’na aldığı konulardan biri de demonstrasyonlarımızdı.

Bu çerçevede yöremizde farklı isimlerde bilinen Buğday çeşitlerinin bir arada ekildiği demonstrasyonumuz, Merkez Ilçe Kızılcıkdere köyünde (Kırklareli yönünden Köye girişe 500m kala sağ tarafta) çeşitlerin verim ve kalitelerine yönelik olarak kuruldu.

Tarım Il Müdürlüğü konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada; “5 dekar alanda Üreticimiz Halil SOYSAL’ın tarlasında kurulan demonstrasyonumuza söz konusu tohumlar Edirne Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsünce hibe olarak verilmiş olup  yöremiz çiftçileri tarafından da bilinen; Pehlivan, Flamura 85 ve Gelibolu’nun yanında  tescili geçen yıl gerçekleşen ve yöremiz için yeni sayılan Aldane (Edirne) ile  Selimiye çeşitlerini kapsamaktadır. Ilimiz Atatürk Toprak ve Su Kaynakları Enstitüsü Müdürlüğümüzün laboratuarında yapılan söz konusu yerin  toprak analiz sonucuna istinaden 3 Kasım 2009 günü dekara 8 Kg.Üre ile ekim gerçekleştirilmiştir. Demonstrasyonumuzun tüm safhalarını (Kardeşlenme, Sapa kalkma, başaklanma durumu  gibi) güzergahtaki ve ilgili tüm çiftçilerimizin ilgilerine sunar, tarlasını bizlere açan Kızılcıkdere çiftçilerimizden Sayın Halil SOYSAL’a ve Kızılcıkdere çiftçilerimize  Il Müdürlüğü olarak teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here