Kitabı Uluslararası Fuar’da tanıtıldı

3
* Kırklareli Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ertuğrul Karakuş’un “Makedonya Türk Edebiyatı’nda Üçüncüler” ve “Sesler Dergisi Etrafından Teşekkül Eden Makedonya ve Kosova Türk Edebiyatı” adlı kitapları, “Makedonya-Üsküp Uluslararası Kitap Fuarı”nda tanıtıldı.
HABER MERKEZİ
“Türkoloji Projesi” kapsamında Makedonya Kalkandelen Üniversitesi’nde ders vermek üzere görevlendirilen Fen-Edebiyat Fakültesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ertuğrul Karakuş’un,“Makedonya Türk Edebiyatında Üçüncüler” ve “Sesler Dergisi Etrafında Teşekkül Eden Makedonya ve Kosova Türk Edebiyatı” adlı iki kitabının tanıtımı için Makedonya Yeni Balkan Yayınevi tarafından 8 Mayıs 2015 tarihinde “Makedonya-Üsküp Uluslararası Kitap Fuarı”nda bir tanıtım programı düzenlendi. 
Programa; Makedonya Türk Büyükelçiliği’nden ve Yunus Emre Enstitüsü’nden temsilciler, Makedonya’da bulunan Türkoloji Bölümleri’nin yöneticileri ve öğretim üyeleri, Makedonya Türk Edebiyatı Şair ve Yazarları, sivil toplum kuruluşlarından temsilciler ve öğrenciler katıldı. Kitapların tanıtımını Araştırmacı-Yazar R. Selçuk Uysal ve şair ve yazar Rıfat Emin yaptı.
Makedonya’nın başkenti Üsküp’te yayımlanan “Makedonya Türk Edebiyatı’nda Üçüncüler” adlı kitapta, öncelikle Makedonya Türk Edebiyatı’nın tarihi, belli başlı dönemleriyle ele alınıyor. Makedonya’da Türkçe ile oluşturulan edebiyatın sıkıntıya girdiği 1990’lı yılların başında, yeni bir nesil oluşturma çabası olarak dikkatleri üzerine çeken “Üçüncü” dergisi ve bu dergi çevresinde oluşturulmaya çalışılan edebiyat, kitabın temel konusunu oluşturuyor. Kitapta aynı zamanda, Makedonya genç Türk edebiyatçılarıyla yapılan röportajlar, bu edebiyatçıların eserlerinden örnekler, yeni bir nesil oluşumuyla ilgili çeşitli basın-yayın organlarında yer alan yazılar da yer alıyor.
Üsküp’te yayımlanan “Sesler Dergisi Etrafında Teşekkül Eden Makedonya ve Kosova Türk Edebiyatı” adlı kitapta ise, Makedonya ve Kosova’da yetişkinlere yönelik Türkçe ile oluşturulan edebiyatın ana unsuru sayılan “Sesler” Dergisi ve bu dergi çevresinde oluşturulmaya çalışılan edebiyat, kitabın temel konusunu oluşturuyor. Kitapta aynı zamanda, Makedonya ve Kosova Türk Edebiyatçıları tarafından oluşturulan Şiir ve Hikâye türündeki eserler, ayrıntılı bir şekilde değerlendiriliyor.
Birçok şair-yazar ve öğretim üyesinin söz aldığı programda, özelde Makedonya genelde ise bütün Balkanlar’da Türkçe ile oluşturulan edebiyatın, bu ülkelerde Türkiye’nin varlığını da daha etkin kılacağı belirtildi. Program sonunda katılımcılar “Uluslararası Makedonya Kitap Fuarı”nı gezdi. (Selçuk Vurucu)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.