Kışlıklar tezgahlardaki yerini aldı

9
* Kış aylarında tüketilmek üzere kilerlere depolanacak Patlıcan, Biber ve Yeşil Fasulye kurutan ev hanımları bir taraftan da tarhanalarını hazırlamaya başladı.
HABER MERKEZİ
Yaz aeylarının sona ermesine az bir süre kalmasıyla birlikte ev hanımları kış hazırlıklarına başladı. Kırklareli Merkez İlçe’de kurulan 2 pazardan biri olan Cumartesi Pazarında bu hafta Tarhanalık biberler tezgahlardaki yerini aldı. Soğuk kış aylarında tüketilen tarhana yapımı için kullanılan biberler tezgahlardaki yerini kilosu 2 Lirayla aldı. ev hanımlarının kış aylarında tüketilmesi için hazırlıkları yavaş yavaş başladı. Kırklareli Cumartesi Pazarı’nda tarhanalık biber satışına başladıklarını söyleyen pazarcılar, şunda bibere fazla rağbet olmadığını ancak Eylül Ayı sonuna doğru satışların artacağını tahmin etiklerini söylediler. 
* Pazarcılar çok dertli 
Kırklareli’de her hafta 2 tane halk pazarı kuruluyor. Bu kurulan pazarlarda vatandaş evlerin ihtiyaçlarını karşılamak için pazara çıkıp alış-veriş yapıyor. Daha önceki seneler de kurulan bu pazarlarda adım atmaya yer bulunmazken, artık günümüzde halk pazarları eski popülerliğini kaybetmek üzere. Bunun en büyük nedenlerden biride hızla artan büyük marketler. Hemen hemen her köşede yada mahallerde birden fazla bulunan bu marketler, halk pazarını büyük ölçüde darbe vurdu. Kırklareli Merkez Karacaibrahim Mahallesi’nde Cumartesi günü kurulan halk pazarında vatandaştan çok pazarcı esnafı vardı. Fiyatların da uygun olmasına rağmen pazarın bu denli boş olmasına şaşırdıklarını belirten pazarcı esnafı, atık yeni ürün almakta güçlük çektiklerini söylediler. Şimdilerde ise yeni başlayan Seç-al manavların çoğaldığını söyleye pazarcılar şunları kaydetti; “Son yıllarda artan büyük marketlere birlikte bu marketlerin sebze-meyve satmaları ile birlikte bu pazarı etkiledi. Şimdilerde ise birkaç tane olan seç-al manavlar çoğalmaya başladı. bunların çoğalmasıyla birlikte işlerimizin daha da bozulmasından korkuyoruz. Artık Pazar eski popülerliğini kaybetmek üzere, bazı pazarcı arkadaşlarımız artık başka işlere yönelmeye başladı.” (Kadir Sinici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here