Kış Saati Uygulaması yarın başlıyor

17
* Gün ışığından daha fazla yaralanmak için 31 Mart 2014 Pazartesi günü 03.00’ten itibaren 1 saat ileri alınan saatler, bu kez 26 Ekim 2014 Pazar Günü saat 04.00’ten itibaren 1 saat geri alınacak.
HABER MERKEZİ 
Kış saati uygulaması 26 Ekim 2014 Pazar günü saat 04.00’dan itibaren bir saat geri alınarak başlıyor.
Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla yapılan kış saati uygulaması bu yılda devam ediyor. Resmi gazete de yayımlanan ilgili Bakanlar Kurulu kararı gereğince; gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla, 26 Ekim pazar günü saat 04.00 den itibaren bir saat geri alınacak
* 7 aylık uygulama ile 800 milyon-1 milyar kilovatsaat arasında elektrik tasarrufu yapıldığı tahmin ediliyor
Türkiye’de yaz saati uygulaması ilkbaharda başlıyor ve sonbaharın ortasında bitiyor. Böylece 7 ay süresince ileri saat uygulaması yapılıyor. Saat değişiminden beklenen fayda ve tasarruf yaz saati uygulamasında gerçekleşiyor. Bütün bu değişimler, AB’deki saat düzenlemesine paralel yapılıyor. 
İlkbaharda başlayıp sonbaharın ortasında biten 7 aylık uygulama ile 800 milyon-1 milyar kilovatsaat arasında elektrik tasarrufu yapıldığı tahmin ediliyor. Bu tasarruf miktarı orta ölçekli bir hidroelektrik santralin yıllık üretimine karşılık geliyor. (Kadir Sinici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here