Kış geldi, kışlıklar vitrinde yerlerini aldı

27
Hava sıcaklığının mevsim normallerinin altına düşmesiyle birlikte botlar ve kışlık giyecekler vitrinlerde yerlerini aldı.
HABER MERKEZİ
Kırklareli’de ayakkabıcılık yapan Deniz Kundura Sahibi Ufuk Karadeniz, bu yıl kışın erken geldiğini belirterek, bütün giyim ve ayakkabı mağazalarının vitrinlerinde kışlık kabanların ve botların yerlerini aldığını söyledi.
Karadeniz, ayakkabıda yüksek fiyatın her zaman daha kaliteli anlamına gelmediğini belirterek, ayakkabı alımı sırasında dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan bahsetti.
Karadeniz; “Ayakkabı seçimi sırasında deneme yapılırken hem sağ hem de sol ayağa ayakkabı giyilmeli, mutlaka ayakta denenmeli, ayakkabı denenirken mutlaka kullanılan kalınlıkta çorap giymeye dikkat edilmeli ve seçenekler arasında ayağa tam olanı satın alınmalıdır. Böylelikle aldığınız ayakkabı günlük kullanımda da ayağınızı rahatsız etmeyecektir. Bu yıl havaların erken soğumasıyla birlikte ise, kışlık ayakkabılar özellikle Scooter marka botlar rövanşta.
Ayağı havalandıran, sıcak tutan ve su geçirmeyen en kaliteli bot olan Scooter’ın her yaşa göre çeşitleri var.
Mağazamızda bulunan bot çeşitlerimiz ise, 60 liradan başlayarak 120 ve üzeri fiyatlarda botlarımız var. Ancak en önemlisi ise ayakkabılar sürekli kullanıma karşı dayanıklı. Bot çeşitlerini ve ayakkabıları yapısına ve amacına uygun şekilde kullanmak gerekiyor. Amaç dışı kullanımın ayakkabıyı yıpratarak deforme olmasına neden olacaktır” şeklinde konuştu.
Karadeniz, ayakkabı kullanım bilgilerini ise şu şekilde sıraladı;
– Ayakkabılar ayağa uyum sağlayana kadar birkaç defa ayağı sıkabilir veya ayağa vurabilir. Bu nedenle dışarı çıkmadan bir süre önce evde giyilmelidir.
– Ayakkabı giyerken arka bölümüne basıp kalıbını zorlamamaya dikkat edilmelidir.
– Bağcıklar açılarak giyilmelidir.
– Gün boyu kullanılan ayakkabının emdiği terin buharlaşması gerekmektedir. Bu nedenle ayakkabılar en azından gün aşırı giyilmeli ve kullanımdan sonra havalandırılmalıdır.
– Terleyen ayaklar ve kar, derinin üzerinde tuzlanmaya neden olabilir.
– Üretim aşamasından sonra oluşan bir durumun üretici firma tarafından önlenmesi mümkün değildir.
– Üstü el dikişli olan ayakkabılar dikiş yerlerinden su alacağından yağmurlu ve karlı havalarda kullanılmamalıdır.
– Özellikle süet ve nubuk ayakkabıların karlı ve yağmurlu ortamlarda kullanılması tavsiye edilmez.
– Bisiklet, paten gibi araçları kullanırken ayakta devamlı fren yapmak, özellikle tabanda aşınma ve açılmalara neden olacaktır. Sürtme çarpma gibi sebepler üretim hatası olarak kabul edilemez.
– Ayakkabı derisinin üzerinde ayağın yapısına ve ayakkabının kullanım şekline göre kırışıklıklar ve esnemeler meydana gelebilir. Ayakkabının üzerinde oluşan şekil bozukluklarını azaltmak için uygun kalıplar kullanılması tavsiye edilir.
– Ayakkabı çıplak ayakla giyildiğinde koku yapabilir. Bu nedenle çorapla giyilmelidir.
– Doğal deri kullanılması nedeniyle astarlı veya astarsız ürünlerde boyama ile karşılaşılabilir.
– Üzerinde “su geçirmez” yazısı bulunmayan ayakkabılar yağmurlu ve karlı havalarda su geçirebilir.
– Topuklu ürünlerde yedek topuk kapağı mevcuttur. Aşınan ve zedelenen topuk kapağı, aşınma topuğa geçmeden değiştirilmelidir.
– Çarpmalardan ve yanlış kullanımdan dolayı ayakkabının dış yüzeyinde oluşan çizikler ve yıpranmalar garanti kapsamında değildir.
Ayakkabıların bakımı hakkında da bilgi veren Ufuk Karadeniz, ayakkabıların kesinlikle elde yada makinede yıkanmaması gerektiğini belirterek; “Kirlenen deri ve suni deri ayakkabıların leke kurumadan hafif nemli bir bezle temizlenmesi gerekir. Nubuk ve süet ayakkabılar özel fırçaları ve süet temizleyici ile silinmelidir. Islanan ayakkabıları oda sıcaklığında kurutmak gerekir. Ayakkabılar ısıtıcı yanında veya güneş altında kurutulmamalıdır” dedi. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.